8.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky).
Cielené kolízie – sofistikované metódy, ktorými podvodníci pripravujú poctivých vodičov o tisíce eur.

Foto: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky
Organizované gangy zarábajú na fingovaných nehodách. Platíme za to všetci
Hoci krádeže vozidiel na Slovensku klesajú, podvodníci objavili lukratívnejší zdroj príjmov – zinscenované dopravné nehody. Ich najnovšie taktiky zahŕňajú cielené „poľovanie“ na vodičov na kruhových objazdoch, vyvolávanie kolízií s nákladnými vozidlami a prepracované podvody. Poisťovne bijú na poplach – tieto praktiky sa už naplno rozbehli na európskych cestách a každý vodič by mal zvýšiť svoju ostražitosť.
Ceny poistiek rastú. Za podvodníkov doplácame všetci
Dôsledky týchto podvodov pociťujeme v peňaženkách všetci. V uplynulom roku vzrástla priemerná cena povinného zmluvného poistenia približne o 5 percent, zatiaľ čo priemerná výška škody sa vyšplhala takmer o 10 percent. Odborníci z poisťovní jednoznačne potvrdzujú, že ide o priamy následok čoraz premyslenejších podvodov.
„Zjednodušenie procesov likvidácie škôd a digitalizácia, žiaľ, vytvorili nové príležitosti pre podvodníkov, ktorí si z vyvolávania kolízií vytvorili stabilný príjem,“ vysvetľuje špecialista na poistné podvody.
„Lovci nehôd“ na kruhových objazdoch – ako funguje ich taktika?
Kruhové objazdy sa stali rajom pre podvodníkov. Zámerne vytvárajú situácie, v ktorých sa nevinný vodič nemá šancu vyhnúť zrážke. Vo väčších mestách už operuje niekoľko organizovaných skupín, ktoré takto mesačne získavajú desaťtisíce eur.
Najúspešnejší podvodníci dokážu na fingovaných nehodách zarobiť až 5 000 eur týždenne. Ich obete pritom často ani netušia, že sa stali súčasťou dokonale naplánovaného podvodu.
Kamióny v pasci – prečo sú profesionálni vodiči najčastejšími cieľmi?
Podvodníci si ako nové obľúbené terče vyberajú vodičov nákladných vozidiel. Podvodníci pracujú v zohratých skupinách s tromi autami, ktoré obklopia kamión zo všetkých strán. Auto jazdiace vpredu nečakane zabrzdí, kamión nestíha zareagovať a snaží sa vyhnúť zmenou jazdného pruhu, kde už čaká ďalšie auto podvodníkov. Výsledkom je kolízia, za ktorú zdanlivo nesie zodpovednosť vodič kamiónu.
„Komunikujú medzi sebou, koordinujú svoje pohyby a vedia presne, ako vyprovokovať nehodu tak, aby vyzerala ako pochybenie vodiča kamiónu,“ objasňuje odborník na dopravnú bezpečnosť.
Prepracovaný podvod, ktorý ťažko odhaliť
Podvodníci zaobstarajú v zahraničí vrak drahého vozidla, ukradnú jeho ekvivalent, vymenia identifikačné čísla a potom hľadajú obeť pre zinscenovanú nehodu. Zisk je pritom trojnásobný – získajú odškodné od poisťovne nevinného vodiča, po fiktívnej oprave nahlásia krádež auta a žiadajú ďalšie odškodné z havarijného poistenia, a nakoniec vozidlo rozoberú na náhradné diely.

Foto: youtube.com/@vantruedashcam
Ako sa chrániť? Palubná kamera je len začiatok
Najlepšou ochranou je kvalitná palubná kamera, no ani tá neposkytuje úplnú istotu. Odborníci odporúčajú zvýšenú obozretnosť najmä pri stretnutí so staršími netypickými vozidlami, ktoré sa dajú lacno zaobstarať, ale draho opraviť. Podvodníci často využívajú modely s hliníkovými karosériami alebo plastovými komponentmi, ktorých opravu realizujú s mimoriadne vysokými nákladmi.
„Ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu, bezodkladne kontaktujte políciu a detailne opíšte priebeh nehody. Kľúčové sú fotografie z miesta, svedkovia a prípadné záznamy z kamier,“ radí odborník na poistné podvody.
Poistný podvod je trestným činom, za ktorý hrozí viac ročné väzenie. Napriek tomu počet prípadov neustále rastie a taktiky podvodníkov sa stávajú čoraz sofistikovanejšími.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Briti okabátili Trumpove clá: Jaguar Land Rover obnovuje dodávky do USA
Ovládli počasie: Drony vyvolali dážď objemu 30 olympijských bazénov za jediný deň!
Šokujúce odhalenie: Prečo nás tragické dopravné nehody tak priťahujú?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.