14.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@flamefleir).
Predpovede počasia na nasledujúce dni sú veľmi znepokojujúce. Silný dážď spojený s janovskou tlakovou nížou „Boris“ by mohol priniesť záplavy alebo podmáčanie. Podľa meteorológov by sa rozsah zrážok mohol podobať tomu z roku 1997. V posledných dňoch prijalo preventívne opatrenia proti záplavám viacero krajín – od Slovinska cez Rakúsko, Českú republiku, Slovensko až po Poľsko. Existuje nejaký spôsob, ako ochrániť svoje auto, alebo sme odsúdení na milosť a nemilosť prírody?
Prichádza silný dážď. Ako zachránite svoje auto?
Stredná Európa už niekoľko dní hovorí o tom, čo môže priniesť nadchádzajúci víkend. Janovská tlaková níž „Boris“ bude znamenať silný dážď. Často v kombinácii s veľmi silným vetrom a búrkami. Na mnohých miestach sú zriadené krízové štáby a je vyhlásená povodňová pohotovosť. Do pohotovosti sú uvedení hasiči, pripravujú sa vrecia s pieskom a z mnohých nádrží sa vypúšťa voda.
Všetci dúfajú, že sa tieto predpovede nenaplnia a že najvýdatnejšie zrážky našu krajinu obídu. Je však možné sa na tento horší scenár pripraviť? Ako si aspoň zabezpečiť svoje auto? Je to vôbec možné?
Ak je niečo nezmyselné, ale funguje….
Vodotesná plachta na auto. Takýto kryt je, samozrejme, nepremokavý, takže minimalizuje riziko, že sa do auta dostane voda… spolu so všetkým blatom a bahnom, ktoré so sebou nesie. Takýto kryt je potom ukotvený, čo zabezpečí, že naše auto neodplaví veľká voda. Samozrejme, nie každý má takýto kryt a nie každý bude môcť takto reagovať.
Teoreticky najjednoduchšou možnosťou je ukryť auto v garáži. Musí to však byť garáž, do ktorej sa nedostane voda. Ak túto možnosť nemáte, môžete porozmýšľať o mieste, kde voda zvyčajne „nestojí“, takže riziko zaplavenia auta bude menšie. Oplatí sa tiež premýšľať o pripevnení auta k niečomu, čo tečúca voda neporuší a neodnesie preč. Ak predpokladáme, že naše auto bude pravdepodobne zaplavené, je samozrejme dobré vybrať z neho všetky cennosti, predovšetkým elektroniku. Prevencia je lepšia ako liečba.
Vážne nebezpečenstvo?
Samozrejme, aj keď sa cesty nezmenia na rozbúrené rieky, stále si musíme dávať pozor na to, ako po nich jazdíme. Jazda cez stojacu vodu alebo veľkú kaluž nám môže spôsobiť problémy. Okrem iného sú ohrozené motor, alternátor alebo elektronické systémy. Niektoré súčasti nášho vozidla nie sú pripravené na náhly stret so studenou, hlbokou vodou. Ak máme možnosť, mali by sme sa takýmto miestam vyhnúť.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Šmyk na vode. Ako by mal vodič reagovať?
Je bezpečné jazdiť s rozsvietenou kontrolkou tlaku v pneumatikách? Ako funguje systém TPMS