2.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@nasaclimatechange).
Globálne otepľovanie sa opäť prejavuje a naberá na sile, ako vyplýva z najnovších údajov služby Copernicus Climate Change Service. Podľa vedcov bol tohtoročný apríl najteplejší, aký bol kedy nameraný. Negatívna vzostupná šnúra pokračuje už 11 mesiacov – len v škandinávskych krajinách a na Islande neboli zaznamenané žiadne zreteľné teplotné zmeny.
Copernicus Climate Change Service, program Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia, každý mesiac uverejňuje výsledky meraní klimatických zmien pozorovaných na celom svete. Projekt pod dohľadom Európskej komisie analyzuje údaje ERA5 a informácie z meteorologických staníc alebo satelitov.
Najnovší výskum nenecháva žiadne ilúzie – klimatické zmeny sa dejú a v poslednom čase sa zrýchlili. Podľa vedcov bol tohtoročný apríl najteplejší, aký bol kedy nameraný. Priemerná teplota vzduchu ERA5 bola 15,03 stupňa Celzia, čo je o 0,14 stupňa viac ako predchádzajúci rekord, zaznamenaný v roku 2016.
Posledných 12 mesiacov prinieslo vyššie teploty ako v rokoch 1991 až 2020 (o 0,73 stupňa) a 1850 až 1900 (o 1,61 stupňa).
Neplatí to len pre Európu – prekročenie priemeru bolo zaznamenané aj v Afrike, na Blízkom východe, v Severnej Amerike, Ázii a Grónsku. V škandinávskych krajinách a na Islande neboli zaznamenané žiadne zreteľné teplotné zmeny.
Vedci zaznamenali vrchol El Nina
Merania teploty sa netýkajú len vzduchu. Správa klimatickej služby Copernicus naznačuje aj vrchol fenoménu El Nino, ktorý zahŕňa prílev teplej vody zo západu do oblastí studeného Peruánskeho prúdu. Meranie dosiahlo vrchol začiatkom roka a v súčasnosti je už na neutrálnej úrovni. To však neznamená, že teplota dosiahne svoje dno.
„Dodatočná energia zachytená v oceánoch a atmosfére, ktorá vzniká v dôsledku rastúcej koncentrácie skleníkových plynov, bude zvyšovať globálne teploty, čo bude priaznivo vplývať na nové rekordy,“
– píše v správe riaditeľ programu Copernicus Carlo Buontempo.
Pravdepodobnosť výskytu extrémnych poveternostných udalostí
Ako vysvetlil klimatológ Julien Nicolas v rozhovore pre agentúru AFP, akékoľvek, aj mierne, zvýšenie globálneho otepľovania môže mať za následok intenzívnejšie a pravdepodobnejšie extrémne výkyvy počasia.
OSN ešte v marci varovala pred možným nárastom teplôt v roku 2024. Ako upozornili vedci, minulý rok bol vyvrcholením desaťročia rekordných teplôt a ich pokračovanie by mohlo viesť k situácii, keď sa naša planéta ocitne „nad priepasťou“.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Nemecko presadzuje syntetické palivo. Viac odolné voči budúcnosti ako elektromobily?
Slovenský LPG nie je vhodný na používanie. Vodiči majú problém