14.8.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@euronews).
Lítiová baňa v údolí Jadar na západe Srbska je už dlho predmetom sporu. Proti tejto investícii sa už uskutočnilo niekoľko protestov. Posledný z nich sa skončil zadržaním a zatknutím demonštrantov.
Lítiová baňa v Srbsku. Únia a vláda za, Srbi proti
Lítium sa bežne používa na výrobu batérií vrátane autobatérií. Európa, ktorá chce v budúcnosti zakázať predaj spaľovacích automobilov a zamerať sa na elektromobily, má však s dostupnosťou tohto prvku vážny problém a je závislá od dovozu. Nádej na zvýšenie nezávislosti ponúka napríklad baňa v srbskom údolí Jadar. Odhaduje sa, že by mohlo ísť o najväčšie ložisko lítia na starom kontinente.
Za vznikom bane stojí Európska únia a srbské orgány. V júli boli podpísané dohody „o strategickom partnerstve v oblasti udržateľných surovín, reťazcov výroby batérií a elektrických vozidiel“. Problémom je, že verejnosť, voličov vládnucej strany nevynímajúc, túto myšlienku nepodporuje. V Srbsku sa už uskutočnilo niekoľko protestov proti tejto investícii. Keďže výstavba zahŕňa devastáciu, protestujú aj klimatickí aktivisti.
Lítiová baňa v Srbsku. Protesty a zatýkanie
Minulú sobotu sa v Belehrade konala ďalšia demonštrácia. Podľa údajov srbskej polície sa na nej zúčastnilo až 27 000 ľudí. Protestujúci pochodovali centrom hlavného mesta. Niektorí z demonštrantov zablokovali dopravu na dvoch železničných staniciach.
Polícia sa dala do pohybu. V nedeľu okolo 5.30 ráno policajti vytlačili protestujúcich, ktorí blokovali železničnú dopravu. Srbské ministerstvo vnútra v komuniké oznámilo, že všetci páchatelia „trestných činov a priestupkov“ by mali očakávať trestné obvinenia. K problematike protestov sa vyjadril aj minister výstavby, dopravy a infraštruktúry Goran Vecić. Šéf rezortu, ktorého citovala srbská tlačová agentúra Tanjug, uviedol, že cieľom organizátorov protestov nebola ochrana životného prostredia, ale hospodárske zastavenie krajiny.
Po sobotňajšom proteste boli zadržaní traja environmentálni aktivisti. Predsedníčka belehradského súdu pre priestupky Olivera Ristanovićová pre spomínanú srbskú tlačovú agentúru uviedla, že dvoch z nich odsúdili na 30 dní väzenia a jedného na 40 dní. Uviedla však, že rozhodnutie ešte nie je právoplatné, keďže obvinení, ich obhajcovia aj polícia majú právo sa odvolať. V reakcii na zatknutie sa v nedeľu večer konala ďalšia demonštrácia. Niekoľko stoviek účastníkov zablokovalo dopravu na križovatke v blízkosti sídla srbskej vlády.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Čína podáva oficiálnu sťažnosť na clá v Európe
Donald Trump dostal ako darček Tesla Cybertruck (a hodinky Rolex)