Tipy, Zaujímavosti,

„Pán policajt, tento zásah sa nahráva.“ Čo urobí policajt?

9.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ajplus). Policajti čoraz častejšie nosia na tele kamery a zaznamenávajú priebeh svojich zásahov. Môže však vodič urobiť to isté? Overujeme, či je legálne nahrávať policajta...

9.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ajplus).

Policajti čoraz častejšie nosia na tele kamery a zaznamenávajú priebeh svojich zásahov. Môže však vodič urobiť to isté? Overujeme, či je legálne nahrávať policajta počas výkonu služby a následne takéto zábery zverejňovať na internete.

„Pán policajt, tento zásah sa nahráva.“ Čo urobí policajt?
Foto: youtube.com/@ajplus

Čoraz viac ľudí používa svoj smartfón na nahrávanie činnosti policajtov, ale majú pritom pochybnosti, či sa to dá robiť legálne. Z právneho hľadiska na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď.

Môže byť policajt nahrávaný? Čo hovorí polícia a čo súd?

Viaceré súdne rozhodnutia a okrem toho aj stanovisko samotnej polície však túto otázku objasňujú. Podľa nich je možné nahrávať verejného činiteľa počas výkonu služby. Týka sa to okrem iného uniformovaného policajta, mestskej polície a colnej a daňovej správy.

Kontrolovaná osoba, alebo svedok kontroly, môže zaznamenať konanie policajta alebo celú udalosť bez nutnosti požiadať o povolenie. Policajt nesmie v takejto situácii odvetou požadovať predloženie preukazu totožnosti alebo úradného povolenia na filmovanie.

Oznámením nahrávania sa vyhneme podozreniu, že sa snažíme vytiahnuť napríklad nebezpečný predmet. Na druhej strane môže mať takéto vyhlásenie disciplinárny účinok na uniformovaného príslušníka.

Zaznamenávanie zásahov je dvojsečná zbraň

Pri zhotovovaní záznamu je dôležité, aby nezabráňoval samotnému zásahu. Vyhrážanie sa policajtovi zverejnením nahrávky na internete alebo jej zaslaním médiám sa môže považovať za vyhrážanie a môže ho prinútiť upustiť od zásahu. Ide o trestný čin.

Môže nám policajt zobrať telefón?

Policajt nám nemôže zobrať telefón, keď nahrávame, hoci len preto, aby videá vymazal. Takéto konanie je nezákonné. A to ani v prípade, ak sa policajt odvoláva na podozrenie, že náš telefón pochádza z trestného činu. Neexistuje žiadny právny základ na to, aby sme museli telefón odovzdať policajtovi.

Zásah možno zaznamenať na dôkazné účely alebo na osobné použitie
Foto: youtube.com/@TheFederalistSociety

Nahral som policajta. Môžem nahrávku zverejniť na internete?

Zásah možno zaznamenať na dôkazné účely alebo na osobné použitie, ale čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre zverejnenie takýchto videí na internete. Tu už situácia nie je taká jednoznačná.

V prípade zverejnenia záberu na internete bez súhlasu môže byť výsledkom občianskoprávna žaloba.
Foto: youtube.com/@Lesics

Ak sa vodič správa pokojne a chce, aby bola kontrola pre istotu zaznamenaná. Prípadne, ak sa má záznam použiť ako dôkaz o nesprávnom postupe polície. Vodič chce na jej základe podať sťažnosť alebo oznámenie na prokuratúru. V takomto prípade sa obraz policajtov nemusí a ani nemôže vymazať. Záznam nemožno nijakým spôsobom upravovať.

Aké sú dôsledky ak nahrávku zverejníme na internete? V prípade zverejnenia záberu na internete bez súhlasu môže byť výsledkom občianskoprávna žaloba podaná policajtom a vyplatenie odškodného.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Získajte inštruktáž – čo povedať a čomu sa počas kontroly radšej vyhnúť?

Polícia SR – Štatistika. Slovenské cesty za rok 2023


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Jazda v strednom pruhu: Nebezpečný návyk, ktorý rozčuľuje vodičov po celom svete

05.07.2025 - Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Cars and Travels) Každý vodič to pozná - jazdíte po diaľnici a pred vami sa "usadil" niekto v strednom…

Čínsky paradox: Bohatí jazdia na benzín, chudobní si kupujú elektromobily

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Drotyk Roman). V Číne polovica áut predaných minulý rok bola elektrická. V ázijskom svete prešli od jazdy na bicykli na…

Volkswagen sťahuje tisíce vozidiel: Airbag môže zabiť spolujazdca pri nehode

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@KondorCars) Jeden z najhorších škandálov automobilového priemyslu posledných rokov sa spája s menom Takata. Kvôli neslávne známym airbagom museli vyhlásiť…

Kontrolka „Service“ na palubnej doske: Čo znamená a prečo ju netreba ignorovať?

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/BLKstudio). Počas jazdy autom sa na palubnej doske náhle rozsvieti symbol, ktorý ste predtým nevideli? Väčšina vodičov tento signál ignoruje,…

Ford zlepšuje podmienky: Mladí pracovníci už nebudú musieť pracovať 15-hodinové zmeny

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Luigi W Morris). Šokujúca realita vo Ford: mladí zamestnanci pracovali 15 hodín denne v dvoch zamestnaniach, aby sa uživili. Generálny…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov