Pravidlá, Tipy, Zaujímavosti,

Dezén alebo čísla. Stačí jeden pohľad a môžete posúdiť, či majú pneumatiky dostatočný dezén.

9.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/wk1003mike). Bez ohľadu na to, aké veľké je vozidlo a koľko má koní a bezpečnostných systémov, do kontaktu s asfaltom prichádza prostredníctvom štyroch bodov. Kvalitu...

9.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/wk1003mike).

Bez ohľadu na to, aké veľké je vozidlo a koľko má koní a bezpečnostných systémov, do kontaktu s asfaltom prichádza prostredníctvom štyroch bodov. Kvalitu tohto kontaktu vyjadruje výška dezénu. Dezén alebo čísla behúňa vodičovi napovedia, či sú pneumatiky ešte spôsobilé na jazdu.

Dezén alebo čísla behúňa vodičovi napovedia, či sú pneumatiky ešte spôsobilé na jazdu.
Foto: shutterstock.com/wk1003mike

Výška dezénu pneumatík a predpisy

Podmienky, ktoré musia pneumatiky spĺňať, sú stanovené vo vyhláške Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 308/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o technickej kontrole vozidiel. Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (cestný zákon).

V uvedenom ustanovení sa predovšetkým uvádza, že „vozidlo nesmie byť vybavené pneumatikami, ktorých ukazovatele opotrebenia behúňa vykazujú hraničné opotrebenie“. Kritérium výšky sa vzťahuje len na pneumatiky, ktoré nie sú vybavené takýmto indikátorom.

Na Slovensku platia pre minimálnu hĺbku dezénu pneumatík tieto predpisy

Letné pneumatiky:

  • Osobné autá a motocykle: 1,6 mm
  • Nákladné autá do 3,5 tony: 1,6 mm
  • Nákladné autá nad 3,5 tony: 2 mm
  • Autobusy: 2 mm

Zimné pneumatiky:

  • Osobné autá a nákladné autá do 3,5 tony: 3 mm
  • Nákladné autá nad 3,5 tony: 3 mm na hnacej náprave a 1,6 mm na ostatných nápravách
  • Autobusy: 4 mm na všetkých nápravách

Dôležité:

  • Tieto minimálne hĺbky dezénu platia pre všetky pneumatiky na vozidle.
  • Jazda s pneumatikami s dezénom pod zákonnou mierou je zakázaná a môže vám hroziť pokuta.
  • Odporúča sa používať zimné pneumatiky od 1. novembra do 31. marca, aj keď nie je snehová pokrývka.
  • Pri výbere pneumatík je dôležité zvážiť aj podmienky používania a typ vozidla.
Správny tlak v pneumatikách je dôležitý pre bezpečnú jazdu a znižuje opotrebenie pneumatík.
Foto: shutterstock.com/Stocksnapper

Okrem hĺbky dezénu je dôležité dbať aj na:

  • Tlak v pneumatikách: Správny tlak v pneumatikách je dôležitý pre bezpečnú jazdu a znižuje opotrebenie pneumatík.
  • Stav pneumatík: Pravidelne kontrolujte pneumatiky, či nie sú poškodené, napríklad prasknuté, prerazené alebo s nerovnomerným opotrebením.
  • Vek pneumatík: Pneumatiky majú obmedzenú životnosť. Odporúča sa ich vymieňať po 10 rokoch, aj keď nie sú viditeľne poškodené.

Ako na prvý pohľad zistíte, či majú vaše pneumatiky dobrý dezén?

Aký je indikátor, ktorý ukazuje hranicu opotrebovania behúňa pneumatiky? Predpisy to neuvádzajú. Výrobcovia preto používajú rôzne systémy. Niekedy majú podobu výstupku alebo hrbolčeka v drážkach pneumatiky. Pre uľahčenie sa na bočnici objavuje šípka alebo trojuholník s nápisom TWI (Tread Wear Indicator). Hrot šípky slúži na označenie umiestnenia indikátora. Hoci napríklad spoločnosť Michelin umiestňuje svojho mužíka s rukou smerujúcou nahor.

Nápis sa objavuje na jednom z blokov behúňa. Nokian používa čísla (napr. 1 až 8 alebo 4, 6, 8). Zmiznutie každého z nich znamená stratu časti behúňa – pričom každá číslica vyjadruje počet mm. Zmiznutie všetkých až dvoch teda znamená, že pneumatiku treba vymeniť.

Tento systém sa používa v takmer všetkých moderných pneumatikách. Vodičovi to značne uľahčuje prácu. Vodič môže na prvý pohľad zistiť, či sú napríklad letné pneumatiky vhodné na nasadenie späť na kolesá (alebo zimné pneumatiky na uskladnenie) a budú bezpečné pre nasledujúcu sezónu. Je však dôležité mať na pamäti, že výška ráfikov je spravidla nastavená na 1,6 mm. Ide o zákonnú požiadavku. Na druhej strane výrobcovia pneumatík uvádzajú, že bezpečnostná hranica je stanovená vyššie. Je to minimálne 3 až 4 mm.

Pre uľahčenie sa na bočnici objavuje šípka alebo trojuholník.
Foto: shutterstock.com/Pataporn Kuanui

Z tohto dôvodu niekedy výrobcovia umiestňujú na behúň dva ukazovatele. Jeden sa týka zákonnej požiadavky. Druhý, ktorý uvádza bezpečnú výšku blokov podľa noriem výrobcu.

Výška behúňa je jedna vec. Existuje viac kľúčových faktorov pre pneumatiky

Výška behúňa je kľúčová. Určuje, či pneumatika zvládne udržať kontakt s vozovkou napríklad v daždi. Na záver je potrebné upozorniť na jednu vec. O tom, či je potrebné pneumatiky vyradiť z prevádzky, však môže rozhodnúť viacero faktorov. Aj tomu sa oplatí venovať pozornosť: (opakujeme)

  • vek pneumatiky. Pneumatiky by sa nemali používať dlhšie ako 10 rokov od dátumu výroby uvedeného na kóde DOT.
  • poškodenie pneumatiky. Trhliny alebo jasne viditeľné praskliny sú diskvalifikujúce.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Najlepšie letné pneumatiky 2024: Test, rebríček a rady odborníkov

Prečo by ste v lete nemali používať zimné pneumatiky? Odpovedáme


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Mýtus na kolesách, ktorý prekonal všetky očakávania

13.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@AutoTrader). Aston Martin Valhalla, meno, ktoré znelo ako mýtus, sa stalo realitou. Toto auto, limitované na 999 kusov, prináša výkon…

Rozjasnite reflektory za pár centov! Stačí to, čo máte doma.

13.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@JunkyDIYguy). Matné a zažltnuté reflektory znižujú nielen estetiku vášho auta, ale aj bezpečnosť na ceste. Vidieť a byť videný –…

Motoristi, pozor! Zima, sankcie a LPG – kombinácia, ktorá zamáva trhom!

13.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ZENITAutogas). Motoristi, pripravte sa na zmenu! Embargo na dovoz LPG z Ruska, je na stole, spolu s chladnou zimou môže…

Šokujúca správa: Golf už nebude „made in Germany“?

13.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/VanderWolf Images). Ikonická Volkswagen Golf, symbol nemeckej precíznosti, by mohla opustiť svoju historickú kolísku vo Wolfsburgu. Automobilka totiž zvažuje presun…

Vianočný kamión Coca-Coly už jazdí po Slovensku. Kde ho môžete vidieť?

13.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Anelo). Áno, Vianočný kamión Coca-Coly už vyrazil na svoju trasu po Slovensku! Tento rok prináša okrem tradičnej vianočnej atmosféry aj…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov