27.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/news_az).
Hoci sa môže zdať, že vo Večnom meste už objavili všetko, čo bolo možné objaviť, pravda je úplne iná. Pod povrchom Kapitolského vrchu (po latinsky Mons Capitolinus, po taliansky Campidoglio) sa skrýva podzemný svet, ktorý posledných sto rokov zostával uzavretý na štyri zámky. Budúci rok sa Grottino del Campidoglio – zabudnutý labyrint jaskýň a chodieb – konečne otvorí pre turistov.

Foto: x.com/news_az
Podzemný svet starší ako Július Cézar
Tunely rozkladajúce sa na ploche 3900 metrov štvorcových a siahajúce do hĺbky 300 metrov existovali ešte pred časmi Júlia Cézara. V stredoveku a 19. storočí slúžili ako sídlo chudobných komunít, sklady, obchody a krčmy. Nachádzajú sa priamo pod Forum Romanum a Divadlom Marcellus.
Jedna z legiend hovorí, že Johann Wolfgang von Goethe – autor slávnych „Utrpení mladého Wertera“ a „Fausta“ – sa tu zaľúbil do ženy pracujúcej v jednej z podzemných krčiem, čo opísal v „Talianskej ceste“. Tieto priestory mali bohatú históriu a slúžili rôznym účelom počas storočí.
Mussolini zasypával tunely
Počas druhej svetovej vojny niektoré komory slúžili ako protilietadlové úkryty s masívnymi oceľovými dverami. Na stenách dodnes vidieť označenia čísel ulíc a „gabinetto“ – verejné toalety využívané civilistami počas bombardovania. V 20. rokoch však Benito Mussolini nariadil zasypanie časti prechodov a zbúranie zástavby nad nimi.
Cieľom bolo stabilizovať vrch a realizovať svoju víziu „moderného Ríma“. Od tej doby bola väčšina komplexu nedostupná. Nikto nevidel tieto jaskyne a tunely viac ako storočie. Je to v mnohých aspektoch mystický zážitok, hovorí archeologička Ersilia D’Ambrosio, ktorá dozerá na projekt sprístupnenia.
Návrat k životu po storočí
Momentálne prebiehajú pokročilé archeologické a konzervátorské práce. Vyčistili priestory, vykonali laserové skeny a zabezpečili štruktúry. Projekt zahŕňa zlepšenie dostupnosti – vchod do komplexu bude prispôsobený pre osoby so zdravotným postihnutím. Zavádzajú sa aj moderné bezpečnostné riešenia vrátane ventilácie eliminujúcej rádioaktívny radón.
Po dokončení tejto investície v hodnote 2,8 milióna dolárov budú môcť turisti navštevovať Grottino so sprievodcom. Budú môcť obdivovať expozície zložené z obnovených artefaktov a multimediálne výstavy dokumentujúce pokrok prác. Na hornej úrovni vznikne aj múzejný priestor.
Únik od horúceho talianskeho leta
Návštevníci budú môcť obdivovať exponáty skladované v magazínoch Kapitolských múzeí v kontexte miesta, z ktorého skutočne pochádzajú. Pri príležitosti si oddýchnu od horúceho talianskeho leta – keď teploty vonku dosahujú 35 stupňov Celzia, 23 metrov pod zemou je okolo 13 stupňov.
Chodby čiastočne vytesané vo vulkanickom tufe sa ligocú od vlhkosti. Toto miesto nikdy predtým nebolo dostupné pre návštevníkov v takej forme. Využívali ho obyvatelia, ale nikdy ako turistická atrakcia.
Nová kapitola rímskeho turizmu
Otvorenie Grottino del Campidoglio predstavuje novú kapitolu v rímskom turizme. Návštevníci budú môcť preskúmať autentické podzemné priestory, ktoré boli svedkami tisícročí histórie. Od antických čias cez stredovek až po druhú svetovú vojnu – každé obdobie zanechalo svoje stopy.
Projekt je dôkazom toho, že aj v tak dobre preskúmanom meste ako Rím sa stále môžu objaviť nové poklady. Grottino del Campidoglio bude jedinečnou príležitosťou pre turistov zažiť Rím z úplne novej perspektívy – z podzemného sveta, ktorý bol storočie skrytý pred očami verejnosti.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
47 sekúnd vo vzduchu: Najkratší komerčný let sveta za 28 eur
Rozprávkový ostrov s vlastným mrakom, kam sa dostanete autom a trajektom
Poklady ukryté v Andách odhalili neznámu históriu Inkov. Machu Picchu nebolo stratené mesto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.