08.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@MohsinInsights).
V jednom z najsuchších miest Ameriky, kde dážď nechce padať, inžinieri z MIT dokázali získať vodu z púštneho vzduchu. Ich revolučný vynález funguje bez elektriny, čerpadiel či solárnych panelov – stačí čierna „bublinková fólia“.

Foto: youtube.com/@MohsinInsights
Čierna fólia, ktorá mení vzduch na vodu
Vo svete, kde 4,5 miliardy ľudí nemá pravidelný prístup k bezpečnej pitnej vode, si každé nové riešenie zaslúži pozornosť. Inžinieri z MIT vyvinuli jednoduché zariadenie – panel, ktorý dokáže vyrábať pitnú vodu z okolitého vzduchu. Testy prebehli v Údolí smrti, jednom z najsuchších miest na Zemi, a výsledky prekvapili.
Ako funguje zariadenie na získavanie vody z vzduchu?
Nový atmosférický systém na získavanie vody (ang. atmospheric water harvester) pozostáva z panelu vyrobeného z čierneho hydrogelu, uzavretého medzi vrstvami skla. Kľúčom je samotný materiál – zmes polyvinylalkoholu (PVA), chloridu lítneho (silne hygroskopická soľ), glycerínu a čierneho atramentu. Táto kombinácia umožňuje panelu efektívne zachytávať molekuly vody zo vzduchu, najmä v noci, keď je vlhkosť najvyššia.
Ráno, keď teplota stúpa, voda sa z hydrogelu odparuje, kondenzuje na chladnejšom skle a gravitáciou cez špeciálne kanáliky steká do zbernej nádoby. Ide o jednoduchý, pasívny proces, ktorý nevyžaduje elektrinu, čerpadlá ani elektroniku.
Pitná voda na púšti: Test v Údolí smrti
Údolie smrti je jedným z najnáročnejších prostredí na testovanie takýchto zariadení. Obklopené štyrmi horskými pásmami, ktoré zachytávajú väčšinu vlhkosti z oblakov, je prakticky bez zrážok a odparujúcej sa vody. O to viac prekvapila účinnosť prototypu.
Panely z čierneho hydrogelu dokázali denne zozbierať viac ako 50 ml vody, pričom táto voda bola zdravotne nezávadná a vhodná na pitie. V podmienkach vyššej vlhkosti sa podarilo získať až 160 ml vody za jednu noc. To sú už množstvá, ktoré by pri väčšej škále mohli zachraňovať životy.
Čistá voda bez kontaminácie
Dôležitým aspektom je, že tím z MIT zabezpečil, aby soľ absorbujúca vodu neprenikala do výsledného roztoku. Glycerín uzatvára soľ vo vnútri gélu a mikroštruktúra materiálu zabraňuje jej vyplavovaniu. Na rozdiel od predchádzajúcich technológií, ktoré produkovali len niekoľko mililitrov vody denne a často kontaminovali vodu soľami alebo kovmi, nový materiál sa javí ako oveľa sľubnejší.
„Toto je len demonštračný projekt. Stále máme veľa práce na optimalizácii,“ priznáva dr. Chang Liu z MIT, spoluautorka výskumu. „Pracujeme na ďalšej verzii materiálu, aby sme zlepšili jeho vlastnosti.“
Budúcnosť technológie
Hoci ide zatiaľ o prototyp, technológia má potenciál priniesť riešenie pre suché oblasti sveta, kde je prístup k pitnej vode obmedzený. S ďalšími vylepšeniami by mohla byť táto „čierna fólia“ revolučným krokom v boji proti nedostatku vody.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Prečo sa všetky lietadlá na svete vyhýbajú preletom nad touto obrovskou zónou?
Bill Gates stavia prvú súkromnú jadrovú elektráreň v histórii
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.