Správy, Tipy, Zaujímavosti,

Prehriatý automobil môže zabiť za 15 minút: Kedy smieš rozbiť sklo a zachrániť život

04.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Marc Bruxelle) Stačí niekoľko desiatok minút státia na slnku, aby sa interiér automobilu premenil na pec – aj keď je vonku teplota len mierna. Vo...

04.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Marc Bruxelle)

Stačí niekoľko desiatok minút státia na slnku, aby sa interiér automobilu premenil na pec – aj keď je vonku teplota len mierna. Vo vnútri auta môže byť vtedy takmer 60 stupňov Celzia a niektoré prvky sa nahrievajú ešte viac. To je nebezpečenstvo nielen pre elektronické zariadenia, ale predovšetkým pre ľudí a zvieratá. Zisti, kedy a prečo sa oplatí zasiahnuť a čo sa môže stať v kabíne auta, skôr než zapneš klimatizáciu.

Teplomer slnko autá
Prehriatý automobil môže zabiť za 15 minút: Kedy smieš rozbiť sklo a zachrániť život.
Foto: shutterstock.com/Marc Bruxelle

Prečo je vysoká teplota v aute tak nebezpečná

Najcitlivejšie na vysoké teploty sú deti, seniori, osoby so srdcovými chorobami a psy. Niekoľko minút vo vnútri rozohriateho auta stačí na to, aby došlo ku kolapsu a smrti. Na reakciu môžete mať veľmi málo času. Ak teda uvidíte, že v zaparkovanom aute sa nachádza dieťa alebo pes, mali by ste zvážiť, či stačí upozorniť príslušné zložky, napríklad mestskú políciu, hasičov alebo políciu, alebo je lepšie rozbiť sklo a dostať obeť prehriatia z vnútra. Ak sa rozhodnete rozbiť sklo, lepšie okamžite upozornite príslušné zložky. V prípade dieťaťa na prvý pohľad ťažko určiť, či len spí, alebo už je nepríčetné.

Ak pes nereaguje na búchanie do automobilu, a dokonca ani na klopanie na sklo, znamená to, že jeho stav je pravdepodobne kritický a zviera vyžaduje okamžitú pomoc spočívajúcu vo vytiahnutí z rozohriateho auta, ochladení tela a podaní vody. Teplota vo vnútri vozidla môže stúpnuť až o 20 stupňov nad vonkajšiu teplotu už za 30 minút. To znamená, že pri vonkajšej teplote 25 stupňov môže byť vo vnútri auta až 45 stupňov. Pri skutočných horúčavách nad 30 stupňov môže interiér dosiahnuť až 60 stupňov Celzia, čo je smrteľne nebezpečné.

Kedy smieš rozbiť sklo

Ak je situácia skutočne nebezpečná pre pasažierov zatvorených v aute, za rozbité sklo nebudete ani potrestaní, ani si nikto nebude môcť nárokovať náhradu za spôsobené škody. To neznamená, že keď uvidíte napríklad psa v aute, mali by ste ho hneď skúšať oslobodiť – reakcia musí byť úmerná ohrozeniu, inak sa stanete nie hrdinami, ale zločincami. Dôležité je posúdiť stav osoby alebo zvieraťa v aute. Ak dieťa alebo pes reaguje na klopanie, môžete počkať na príchod záchranných zložiek. Ak však nevidíte žiadnu reakciu, čas sa kráti a okamžitý zásah môže zachrániť život. Nezabúdajte, že rozbitie skla je posledná možnosť, keď sú vyčerpané všetky iné spôsoby.

V rozohriatom aute sa môžeš otráviť

Vysoké teploty spôsobujú, že v kabíne auta prudko môže vzrásť koncentrácia toxických chemikálií. Máte radi mäkké, príjemné na dotyk plasty vo vnútri automobilu? Mali by ste vedieť, že z mnohých takých materiálov sa pod vplyvom vysokej teploty uvoľňujú výpary takzvaných plastifikátorov, teda prostriedkov dodávajúcich im pružnosť. Dodatočným problémom sú tiež výpary rozpúšťadiel, napríklad z lepidiel a tesniacich hmôt. Problém spočíva v tom, že počas horúčav v zatvorenom aute sa koncentrácia škodlivých chemikálií stáva skutočne nebezpečnou. Ako sa tomu vyhnúť? Skôr než vyrazíte rozohriatým autom z miesta, oplatí sa ho poriadne vyvetrať.

Prvých niekoľko stoviek metrov sa oplatí dokonca prejsť s otvorenými oknami, vďaka čomu to bude mať klimatizácia ľahšie. V čase horúčav je lepšie tiež nepoužívať v autách chemické osviežovače vzduchu – pri vysokých teplotách môžu uvoľňovať ešte viac škodlivých látok, než obvykle robia. Odborníci odporúčajú minimálne päťminútové vetranie pred jazdou. Tento jednoduchý krok môže výrazne znížiť riziko zdravotných problémov spôsobených vdychovaním toxických výparov z interiérových materiálov automobilu.

Dieťa v autosedačke
Teplota vo vnútri automobilu môže za 30 minút stúpnuť až o 20 stupňov nad vonkajšiu teplotu, čo predstavuje smrteľné nebezpečenstvo pre deti, seniorov a zvieratá.
Foto: shutterstock.com/logoboom

Nenechávaj telefón v rozohriataom aute

Obzvlášť vystavené poškodeniu kvôli horúčave sú navigácie a mobilné telefóny ponechané za sklom. V takom zariadení môže dôjsť k poškodeniu displeja alebo batérie. Treba tiež rátať s tým, že prehriata elektronika bude fungovať na polovicu alebo sa úplne zasekne – v mnohých zariadeniach použili zabezpečenia znemožňujúce ich prácu, ak sú príliš nahriate. Moderné smartfóny majú teplotné senzory, ktoré automaticky vypnú zariadenie pri prekročení bezpečnej teploty. Batérie sa môžu pri extrémnych teplotách natrvalo poškodiť. Navigačné systémy a tablety sú ešte citlivejšie, pretože často nemajú takú pokročilú tepelnú ochranu ako telefóny. Preto nikdy nenechávajte elektroniku na priamom slnku vo vozidle.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Čo by ste urobili, keby ste videli dieťa alebo psa v rozohriatom aute?

Redakcia Auto trendy

Odporúčané články:

Zips: Prečo by ste mali využívať oba pruhy až po miesto zúženia?

Prečo sa v elektromobiloch robí ľuďom nevoľno? Vedci odhalili prekvapivé dôvody

Runaway Diesel: Keď sa naftový motor zmení na nekontrolovateľnú bombu


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Digitálny vodičský preukaz prichádza: Slováci budú môcť jazdiť s preukazom v telefóne do roku 2030

04.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Sadi-Santos). Európska únia schválila rozsiahle opatrenia digitalizácie, ktoré zahŕňajú aj zavedenie digitálneho vodičského preukazu. Tento dokument bude dostupný v elektronickej…

Fiat Grande Panda ako prvé auto na svete používa recyklovaný materiál z obalov nápojov

04.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@recanything). Taliansky výrobca Fiat predstavil revolučnú inováciu v oblasti udržateľnosti. Nový model Grande Panda je prvým automobilom na svete, ktorý…

Aký typ vodiča si? Rýchly psychotest odhalí tvoju pravú povahu za volantom

04.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: Súkromný archív). Akým typom vodiča si? Nejde o znalosť predpisov, počet pokút na konte ani to, koľkokrát si parkoval "na…

Záchrana pred horúčavami: Omotaj kartón týmto a zanes do auta. Vo vnútri bude chladnejšie

04.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/DimaBerlin) Predpoveď počasia nezanecháva pochybnosti. Do našej krajiny sa blíži vlna horúčav, preto sa oplatí predchádzať nielen prehrievaniu bytu, ale…

Hrozí zatvorenie továrni so spaľovacími motormi a prepúšťanie

04.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@SkyNews). Automobilový koncern Stellantis môže čeliť pokutám až do výšky 2,5 miliardy eur, ak nedosiahne nové emisné limity stanovené Európskou…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov