2.7.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Palitsyn Evgenii)
Predstav si, že ideš po ceste a zrazu sa motor z ničoho nič vytočí do maximálnych otáčok. Auto zrýchluje, nereaguje na pustenie plynu a nedá sa ani vypnúť kľúčom. Nie, toto nie je scéna z hororového filmu, ale reálna porucha Runaway Diesel, ktorá môže postihnúť každý naftový motor. Táto nočná mora každého majiteľa nafťáka vzniká vtedy, keď motor začne nekontrolovane spotrebúvať vlastný motorový olej ako palivo.

Foto: shutterstock.com/Palitsyn Evgenii
Čo je to Runaway Diesel a prečo je tak nebezpečný
Runaway Diesel predstavuje jednu z najnebezpečnejších porúch naftových motorov. Motor dostáva vlastný olej ako palivo a vytáča sa do maximálnych otáčok bez možnosti kontroly. Táto situácia môže trvať niekoľko minút, počas ktorých hrozí explózia motora a vážne zranenia. Najhoršie na celej veci je, že vodič úplne stráca kontrolu nad vozidlom. Kľúč nefunguje, plynový pedál nereaguje a auto sa môže rozbehnúť na nebezpečnú rýchlosť.
Prečo sa táto porucha vôbec stáva
Najčastejšie sa Runaway Diesel objavuje na starších naftových motoroch, ktorým zlyhajú kľúčové komponenty. Turbodúchadlo začne presakovať olej do sacieho systému alebo sa poškodia piesne krúžky. Vtedy olej preniká do spalovacieho priestoru, kde motor ho začne vo veľkom spotrebúvať. Čím viac oleja spotrebuje, tým rýchlejšie beží. Vzniká tak bludný kruh, ktorý môže skončiť len úplným zadretím motora alebo jeho explóziou. Moderné motory majú lepšiu ochranu, ale starším hrozí toto nebezpečenstvo stále.
Ako poznáš, že sa blíži problém
Pred vznikom Runaway Diesel motor väčšinou vysiela varovné signály. Všimneš si zvýšenú spotrebu oleja, modrý dým z výfuku alebo neobvyklé zvuky z turbodúchadla. Motor môže mať nestabilný chod na voľnobeh a občas „kopkať“. Ak spozorneš tieto príznaky, okamžite choď do servisu. Ignorovanie týchto signálov môže viesť k vážnej nehode. Každý majiteľ nafťáka by mal pravidelne kontrolovať stav oleja a všímať si zmeny v správaní motora. Prevencia je vždy lepšia ako riešenie následkov.
Čo robiť, keď sa to stane
Ak sa dostaneš do situácie Runaway Diesel, musíš konať rýchlo a rozhodne. Ihneď zaraď najvyšší rýchlostný stupeň a dupni na brzdy, aby si motor „udusil“. Nikdy nenechávaj motor bežať v neutráli – to by len zhoršilo situáciu. Neotváraj kapotu, lebo hrozí, že sa motor zadrie a rozletí. Úlomky môžu spôsobiť vážne zranenia. Ak sa motor nezastaví, pokús sa zapnúť najbližší kopec alebo použiť ručnú brzdu. Hlavne zostávaj pokojný a sústreď sa na bezpečné zastavenie vozidla.

Foto: facebook.com/dominiccars.sk
Ako sa tejto situácii vyhnúť
Najlepšou ochranou proti Runaway Diesel je pravidelná údržba a okamžité riešenie problémov. Keď vieš, že tvoj motor viac spotrebúva olej alebo má turbo v zlom stave, daj si ho čo najskôr opraviť. Kontroluj pravidelne stav motorového oleja a všímaj si jeho farbu. Tmavý alebo kovový olej môže signalizovať problémy. Starším nafťákom odporúčam častejšie servisné prehliadky a výmenu kritických komponentov pred ich úplným zlyhaním. Investícia do preventívnej údržby je vždy lacnejšia ako riešenie následkov explózie motora.
Moderné technológie a ochrana
Dnešné naftové motory majú lepšie ochranné systémy proti Runaway Diesel. Elektronické riadenie dokáže v mnohých prípadoch motor vypnúť skôr, ako sa situácia vymkne kontrole. Niektoré vozidlá majú aj mechanické uzávery, ktoré zabránia prísunu vzduchu do motora. Napriek tomu však táto porucha nie je úplne vylúčená ani u novších áut. Osobitne opatrní by mali byť majitelia starších BMW, Audi alebo Volkswagen s naftovými motormi. Tieto značky sú na túto poruchu náchylnejšie kvôli konštrukcii turbodúchadiel a systému recirkulácie výfukových plynov.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Nový výkonný diesel pre SUV, zatiaľ čo Európa sa ich zbavuje
Majitelia áut s motormi PureTech konečne dostanú odškodnenie! Stellantis spúšťa online platformu
98-ročný veterán rozmliaždil Teslu tankom! Šokujúci protest proti Muskovi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.