24.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Seadog-News).
Rusko vybudovalo masívnu flotilu starých tankerov, ktorá mu umožňuje zarábať miliardy napriek medzinárodným sankciám. Teraz tieto plavidlá používa aj na sabotážne operácie priamo pod nosom NATO.

Foto: youtube.com/@Seadog-News
Vojnová mašinéria Kremľa si napriek tvrdým sankciám našla spôsob, ako ďalej obchodovať so svetom. Rusko za posledné roky vytvorilo tzv. „flotilu tieňov“ – sieť vyše 1000 tankerov, ktoré dnes predstavujú približne 17 percent všetkých ropných tankerov na svete. Táto flotila však neslúži len na prepravu ropy, ale čoraz častejšie aj na nebezpečné špionážne a sabotážne operácie.
Ako funguje ruská „flotila tieňov“?
Moskva systematicky skupuje staré tankery prostredníctvom rôznych prostredníkov. Paradoxom je, že mnohé z týchto plavidiel pochádzajú priamo zo štátov, ktoré na Rusko uvalili sankcie. Podľa dostupných informácií až 200 tankerov z tejto flotily bolo pôvodne vo vlastníctve krajín, ktoré oficiálne zastávajú tvrdý postoj voči ruskej agresii.
Najväčším dodávateľom týchto plavidiel sú prekvapivo grécki lodní magnáti, ktorí Rusku pomohli získať až 55 percent všetkých tankerov v tejto „tieňovej flotile“. Za túto službu inkasovali približne 3,7 miliardy dolárov.
Z prepravy ropy k sabotážnym akciám
Flotila pôvodne vznikla s jednoduchým cieľom – udržať ruský export ropy napriek sankciám. Dnes však čoraz častejšie vidíme tieto plavidlá v úplne iných rolách. Znepokojujúcim trendom je ich využívanie na sabotáže podmorskej infraštruktúry v európskych vodách.
21. mája bolo jedno z týchto plavidiel spozorované pri podozrivých manévroch v blízkosti energetického kábla spájajúceho Poľsko so Švédskom. Poľské námorné sily museli zasiahnuť a prinútiť loď k návratu do ruských vôd.

Foto: youtube.com/@Seadog-News
Hrozba pre európsku bezpečnosť
Tieto incidenty nie sú ojedinelé. Ruská „flotila tieňov“ sa stáva nástrojom hybridnej vojny, ktorú Moskva vedie proti Západu. Okrem obchádzania sankcií a zarábania miliárd na predaji ropy teraz predstavuje priamu hrozbu pre kritickú infraštruktúru v Baltskom mori.
Európske krajiny tak stoja pred novou výzvou – ako efektívne monitorovať a reagovať na pohyb stoviek ruských plavidiel, ktoré sa pohybujú v medzinárodných vodách, ale sledujú jasné strategické záujmy Kremľa.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Na Sicíliu po novom autom: Koniec éry trajektov sa blíži!
Koľko vozidiel Toyota jazdí po celom svete? Toto číslo vás zaručene prekvapí!
Odhalený trik na lacné letenky: Odborníčka prezrádza, čo skutočne funguje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.