22.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Opel).
Nemecká automobilka prekvapila motoristický svet prototypom, ktorý prepisuje pravidlá rallye športu. Bude elektrická budúcnosť naozaj taká vzrušujúca?

Foto: youtube.com/@Opel
Opel opäť raz dokazuje, že vie, ako rozvíriť vody motoristického športu. Po úspešnom štarte prvého plne elektrického rallye šampionátu pred štyrmi rokmi prichádza s novinkou, ktorá môže navždy zmeniť tvár tohto adrenalínového športu. Opel Mokka GSE Rally sa stáva prvým vozidlom vyvíjaným podľa nových predpisov FIA eRally5, čím otvára dvere do budúcnosti elektrických súťaží.
Nemecký blesk s 280 koňmi pod kapotou
Kto si myslí, že elektrické vozidlá nemôžu ponúknuť vzrušujúci zážitok z jazdy, bude musieť prehodnotiť svoj názor. Opel Mokka GSE Rally disponuje impozantným výkonom 280 koní a krútiacim momentom 345 Nm, čo ju stavia na úroveň vozidiel kategórie Rally4.
Pod na prvý pohľad takmer sériovou karosériou sa ukrýva skutočné pretekárske srdce. Inžinieri vybavili vozidlo viaclamelovou samosvornou „limited-slip“ uzávierkou diferenciálu a pretekárskou prevodovkou. Nechýbajú ani zosilnené prevody a náboje kolies. Celý podvozok prešiel radikálnou diétou, vďaka čomu je výrazne ľahší než u sériového modelu.
Špeciálne pretekárske odpruženie od značky Blistein využíva zosilnené vzpery McPherson s uniball uložením na prednej náprave. Zadná tuhá náprava dostala upravené pružiny a tlmiče. Zaujímavosťou je, že napriek všetkým úpravám si Mokka GSE Rally zachovala pôvodnú batériu s kapacitou 54 kWh, no softvér bol kompletne prepracovaný pre maximálnu efektivitu a výkon v súťažných podmienkach.

Foto: youtube.com/@Opel
Bezpečnosť nadovšetko, aj keď ide o elektrinu
Bezpečnosť je absolútnou prioritou, najmä keď hovoríme o elektrickom pretekárskom vozidle. Podobne ako Corsa Rally Electric, aj Mokka GSE Rally je vybavená ochranným rámom certifikovaným FIA, pretekárskymi sedadlami so šesťbodovými bezpečnostnými pásmi a špeciálnym zapuzdrením batérie s dodatočnou ochranou proti nárazom.
Vysokonapäťový 400-voltový systém je nepretržite monitorovaný hlavným výstražným indikátorom. V prípade akéhokoľvek problému s izoláciou okamžite zareaguje vizuálny a zvukový alarm. Ak senzory zaznamenajú náhle spomalenie, napríklad pri kolízii, vysokonapäťový systém sa automaticky vypne v priebehu niekoľkých desatín sekundy.
Pre prípad núdze je vozidlo vybavené špeciálnym hasiacim systémom s elektricky nevodivou hasiacou látkou. Opel teda myslel skutočne na všetko, aby bola bezpečnosť posádky aj divákov na maximálnej úrovni.
Budúcnosť rallye prichádza v roku 2026
Mokka GSE Rally predstavuje významný míľnik v histórii motorsportu. Je prvým vozidlom na svete vyvíjaným podľa nových predpisov FIA eRally5 a ponúka nám pohľad na to, ako bude vyzerať ďalšia generácia elektrických rallye vozidiel.
Podľa plánov automobilky by sa tento model mal začať používať v rôznych súťažiach po celom svete od sezóny 2026. Opel tak opäť raz potvrdzuje svoju pozíciu priekopníka v oblasti elektrifikácie motorsportu a naznačuje, že budúcnosť rallye môže byť rovnako vzrušujúca, aj keď bude tichšia.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Z New Yorku do Londýna za hodinu? Revolučný hypersonický motor úspešne otestovaný!
Toyota RAV4 2026: Japonský svalovec, ktorý prekvapí každého motoristu
Toyota: Nová farba Wave Maker očarí každého motoristického nadšenca
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.