12.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@JensLyngstad).
Bežne sa takéto stúpania prekonávajú najmä na horských dráhach. Cez tento most je však možné prejsť autom. A pravdepodobne práve táto skutočnosť rozhoduje o tom, že mnohí vodiči chcú vidieť tento objekt naživo.
Tento úžasne vyzerajúci most sa nachádza v Nórsku. Jeho názov? Storseisundet, čo v priamom preklade znamená most do nikam. Do nikam, pretože keď vodič prichádza k tejto križovatke, zdá sa mu, akoby práve smeroval do oblakov. Akoby sa cesta už nevracala na zem.
Vodič stúpa 23 metrov ako na horskej dráhe
Most Storseisundet ponúka mimoriadne strmé stúpanie. Takéto strmé stúpanie sa zvyčajne nenachádza na ceste, ale v zábavnom parku počas jazdy na horskej dráhe. Celková dĺžka asfaltovej cesty vedúcej cez križovatku je 260 metrov. Aj keď spolu s prístupovými cestami je to už 750 metrov. Navyše, vo vrchole je asfalt presne 23 metrov nad zemou. To znamená, že auto sa pohybuje viac-menej vo výške ôsmeho poschodia. A zrazu auto z tohto ôsmeho poschodia začne prudko klesať. K tomu všetkému môže v tom istom čase husto pršať alebo fúkať silný vietor. Znie to ako výzva. Ale výzva, ktorá len umocňuje túžbu prejsť cez ten most.
Most Storseisundet je súčasťou väčšej stavby. Je najdlhším z ôsmich mostov, ktoré vodiči stretnú na trase so zvučným názvom Atlanterhavsveien (alebo jednoducho Atlantická cesta). Trasa vedie z regiónu Romsdalshalvøya priamo na ostrov Averøya. Okolie trasy je členité a hornaté. Má naozaj veľké estetické kvality.
Výstavba mosta Storseisundet trvala šesť rokov. Staviteľov ciest brzdili hurikány
Zaujímavá je aj história mosta Storseisundet. Hoci totiž vyzerá ako moderná stavba, má už 35 rokov. Most bol uvedený do prevádzky 7. júla 1989. Jeho výstavba trvala šesť rokov. Prečo to trvalo tak dlho? Do cesty sa mu postavili nielen drsné klimatické podmienky a prostredie, ale aj až šesť hurikánov, ktoré sa v tom čase prehnali cez túto oblasť. Kľúčovým bodom bolo, že výstavba mosta sa mala čiastočne zaplatiť z mýta, ktoré sa na ňom vyberalo. Plánovalo sa, že návratnosť bude trvať 15 rokov. Nakoniec sa predpokladaná suma získala po desiatich rokoch. Výsledkom bolo, že od júna 1999 sa prejazd stal bezplatným.
Balvany rozdrvili nákladné autá. Hrôzostrašné zábery z Peru
Červená súvislá čiara. Kedy sa používa?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.