20.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/front_ukrainian).
Spoločnosť Survice Engineering a Pentagon premenili víziu v realitu: malý autonómny dron, ktorý nielenže doručuje zásoby na front, ale dokáže aj presne odraziť nepriateľské vzdušné útoky. Podľa odborníkov je to jasná budúcnosť bojiska.

Foto: x.com/front_ukrainian
Prvý dron na svete s raketovým systémom
Prebiehajúci konflikt na Ukrajine, podobne ako studená vojna, podnietil celosvetový rozvoj vojenských technológií. Najnovším príkladom je úspešný test na polygóne Aberdeen v Marylande, kde bola strela APKWS odpálená priamo z dronu TRV-150.
Toto nie je výjav zo sci-fi, ale reálny krok k revolúcii v bezpilotných bojových systémoch. Podľa Defense News tento test dokazuje transformačný potenciál logistických dronov, ktoré sa zrazu stávajú hrozivými zbraňami, meniacimi pravidlá hry na bojisku ovládanom dronmi.
Majstrovské dielo inžinierstva
Raketa APKWS je skutočným majstrovským dielom inžinierstva. Ide o upravenú verziu starej rakety Hydra 70, ale s laserovým navádzaním, schopnú zasiahnuť ciele s presnosťou na menej ako meter. Táto ľahká zbraň váži iba 15 kilogramov a je cenovo dostupná, ideálna pre malé platformy.
Systém APKWS, overený v boji v Afganistane a Iraku, minimalizuje „vedľajšie škody“ presným zasiahnutím pozemných cieľov. Teraz ho možno odpáliť z dronu TRV-150. Dron dokáže niesť 330-kilogramový náklad a dopraviť ho rýchlosťou 100 km/h na vzdialenosť 35 kilometrov.
Autonómne zacielenie za pohybu
TRV-150 sa počas testovania autonómne odštartoval s odpaľovacím zariadením. Počas letu sa stabilizoval, zamieril a odpálil raketu. Simulovaný cieľ zasiahol s laserovou presnosťou. To si vyžadovalo pokročilé softvérové úpravy, aby dron dokázal zvládnuť zacielenie za pohybu.
Ľahké drony môžu nahradiť drahé lietadlá v útočných misiách, najmä tam, kde je protivzdušná obrana nebezpečná pre pilotované stroje.
Demokratizácia presných zbraní
Odborníci zdôrazňujú, že ide o demokratizáciu presných zbraní. Malé jednotky teraz môžu útočiť z diaľky bez rizika pre vojakov. Ide o priamu reakciu na kamikadze drony ako Shahed-136, ktoré na Ukrajine spôsobujú chaos.
Americká armáda to vníma ako spôsob, ako dosiahnuť superefektívnu logistiku – dron doručuje zásoby a zároveň eliminuje nepriateľa. Táto dvojitá funkčnosť predstavuje zásadnú zmenu vo vojenskom myslení.
Budúcnosť bojiska
Technológia otvára nové možnosti pre moderné ozbrojené sily. Kombinácia logistických a bojových schopností v jednom systéme môže výrazne znížiť náklady a zvýšiť efektívnosť operácií.
Vývoj takýchto systémov však vyvoláva aj etické otázky o autonómnych zbraniach a ich vplyve na charakter budúcich konfliktov. Hranica medzi logistikou a bojom sa stáva čoraz rozmazanejšou.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Európa má novú zbraň proti rojom dronov. Rýchlo ich zničí!
Vesmírne vozidlo vytvorilo nový rekord na Marse
Farmár postavil vlastnú ponorku: 5-tonová ponorka úspešne funguje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.