8.7.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: facebook.com/stevo.bodor)
Vodiči dávajte si pozor, v Maďarsku pri železničných priecestiach vás môže sledovať kamera, ktorá vidí podstatne viac, ako by ste si mysleli. Inteligentný kamerový systém, ako ho volajú Maďari, už 7 rokov plne automatizovane dohliada na pravidlá cestnej premávky. Skontroluje rýchlosť, platnosť diaľničnej známky a rešpektovanie mnohých dopravných tabúľ. Vie aj to, či ste zapásaní a či ste použili mobilný telefón. Presne tieto kamery prispôsobili na sledovanie predpisov aj na železničných priecestiach a dnes sú umiestnené do ich blízkosti. Za nerešpektovanie signalizácie systém posiela 250-eurovú pokutu domov, a to aj Slovákom a Čechom.

Foto: facebook.com/stevo.bodor
Inteligentné kamery s 7-ročnou skúsenosťou
Maďarský kamerový systém má za sebou už sedem rokov skúseností s automatizovaným dohľadom nad cestnou premávkou. Tieto high-tech zariadenia dokážu súčasne monitorovať viacero porušení naraz – od kontroly rýchlosti cez platnosť diaľničnej známky až po dodržiavanie dopravných značiek. Najimpozantnejšie je, že kamery rozpoznajú, či máte zapnuté bezpečnostné pásy alebo či používate mobilný telefón za volantom. Systém pracuje úplne automaticky bez ľudského zásahu a dokáže spracovať tisíce vozidiel denne. Presnosť rozpoznávania je takmer stopercentná vďaka pokročilým algoritmom umelej inteligencie. Maďari sa rozhodli túto osvedčenú technológiu rozšíriť aj na železničné priecestia, kde sa stávajú najvážnejšie dopravné nehody.
Monitoring železničných priecestí s tragickými príbehmi
Kamery umiestnené v blízkosti železničných priecestí monitorujú najmä prejazd počas zákazu, ale aj používanie mobilu za volantom. Sme svedkami toho, že vodiči mnohokrát prejdú cez priecestie, aj keď bliká červená, čím riskujú životy ľudí. Tragické príbehy z posledného obdobia prinútili maďarské úrady k razantným opatreniam. Napríklad maďarský rušňovodič pri Balatone rozprával príbeh o tom, ako zrazil staršiu ženu, ktorá prechádzala na červenú na železničnom priecestí. Keď na miesto nešťastia prišiel jej manžel, spáchal samovraždu. Takéto abnormálne tragédie sa stávajú čoraz častejšie a kamery majú pomôcť znížiť počet vodičov darebákov, ktorí nerešpektujú základné pravidlá bezpečnosti.
Automatická pokuta 250 eur aj pre Slovákov
Kamery fungujú plne automaticky a dokážu určiť, či vodič dodržal signalizáciu na železničnom priecestí. Za nerešpektovanie červeného svetla alebo iných dopravných predpisov systém posiela 250-eurovú pokutu priamo domov. Dôležité je, že pokuta sa vzťahuje aj na slovenských a českých vodičov, ktorí prechádzajú cez Maďarsko. Systém dokáže identifikovať vozidlo podľa evidenčného čísla a automaticky vyhľadať adresu majiteľa v medzinárodných databázach. Pokuta prichádza poštou obvykle do dvoch týždňov od porušenia. Maďarské úrady majú dohody o vzájomnej spolupráci s väčšinou európskych krajín, takže vymáhanie pokút je účinné. Nezaplatenie pokuty môže viesť k problémom pri ďalších cestách do Maďarska.
Problémy nielen na starých priecestiach
S nerešpektovaním predpisov nie je problém len na priecestiach bez závor, ale aj na moderných, kde vodiči vojdú v čase, keď sa závory spúšťajú a uviaznu medzi nimi. Takéto situácie sú mimoriadne nebezpečné, pretože vlak už nemôže zastaviť a vodič má len niekoľko sekúnd na únik z vozidla. Moderné priecestia majú síce pokročilejšie zabezpečenie, ale ľudská nezodpovednosť dokáže prekonať aj najlepšie technické riešenia. Kamery zaznamenávajú aj takéto prípady, keď vodiči ignorujú spúšťajúce sa závory a snažia sa „preteknúť“ vlak. Štatistiky ukazujú, že väčšina nehôd na železničných priecestiach je spôsobená ľudskou chybou, nie technickou poruchou zabezpečovacích zariadení.

Foto: facebook.com/stevo.bodor
Technológia, ktorá zachraňuje životy
Inteligentné kamery predstavujú významný pokrok v oblasti dopravnej bezpečnosti na železničných priecestiach. Okrem automatického vystavenia pokút majú aj preventívny účinok – vodiči vedia, že sú sledovaní, a správajú sa zodpovednejšie. Systém dokáže rozlíšiť medzi rôznymi typami porušení a prispôsobiť výšku pokuty závažnosti priestupku. Umelá inteligencia analyzuje správanie vodičov a dokáže predpovedať rizikové situácie ešte pred ich vznikom. V budúcnosti plánujú Maďari rozšíriť systém o varovné signály, ktoré budú vodičov upozorňovať na blížiaci sa vlak už z väčšej vzdialenosti. Cieľom nie je len trestať, ale predovšetkým zachrániť ľudské životy a predísť tragickým nehodám.
Ponaučenie pre slovenských vodičov
Pre slovenských vodičov cestujúcich do Maďarska je dôležité uvedomiť si, že tamojšie kamery sú mimoriadne presné a účinné. Nerešpektovanie dopravných predpisov na železničných priecestiach môže mať fatálne následky nielen pre vás, ale aj pre ostatných účastníkov premávky. 250-eurová pokuta je len finančnou stránkou problému – skutočnou cenou môže byť ľudský život. Odporúčame všetkým vodičom, aby na železničných priecestiach v Maďarsku dodržiavali maximálnu opatrnosť a rešpektovali všetky dopravné značky a svetelné signály. Pamätajte, že vlak nemôže zastaviť tak rýchlo ako automobil a kolízia s vlakom je takmer vždy smrteľná. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste, bez ohľadu na to, či vás sleduje kamera alebo nie.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Z Bratislavy do Košíc za hodinu? 450 km/h na koľajniciach, predstavili vlak budúcnosti
Elektrický vlak Tesla je v prevádzke
Pozrite sa na železničnú stanicu Wuhan. Európsky mozog to nepochopí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.