Správy, Zaujímavosti,

Inžinieri z MIT získali vodu z púštneho vzduchu. Bez elektriny, čerpadiel a solárnych panelov!

08.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@MohsinInsights). V jednom z najsuchších miest Ameriky, kde dážď nechce padať, inžinieri z MIT dokázali získať vodu z púštneho vzduchu. Ich revolučný vynález funguje bez...

08.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@MohsinInsights).

V jednom z najsuchších miest Ameriky, kde dážď nechce padať, inžinieri z MIT dokázali získať vodu z púštneho vzduchu. Ich revolučný vynález funguje bez elektriny, čerpadiel či solárnych panelov – stačí čierna „bublinková fólia“.

Voda na skle
Inžinieri z MIT získali vodu z púštneho vzduchu. Bez elektriny, čerpadiel a solárnych panelov!
Foto: youtube.com/@MohsinInsights

Čierna fólia, ktorá mení vzduch na vodu

Vo svete, kde 4,5 miliardy ľudí nemá pravidelný prístup k bezpečnej pitnej vode, si každé nové riešenie zaslúži pozornosť. Inžinieri z MIT vyvinuli jednoduché zariadenie – panel, ktorý dokáže vyrábať pitnú vodu z okolitého vzduchu. Testy prebehli v Údolí smrti, jednom z najsuchších miest na Zemi, a výsledky prekvapili.

Ako funguje zariadenie na získavanie vody z vzduchu?

Nový atmosférický systém na získavanie vody (ang. atmospheric water harvester) pozostáva z panelu vyrobeného z čierneho hydrogelu, uzavretého medzi vrstvami skla. Kľúčom je samotný materiál – zmes polyvinylalkoholu (PVA), chloridu lítneho (silne hygroskopická soľ), glycerínu a čierneho atramentu. Táto kombinácia umožňuje panelu efektívne zachytávať molekuly vody zo vzduchu, najmä v noci, keď je vlhkosť najvyššia.

Ráno, keď teplota stúpa, voda sa z hydrogelu odparuje, kondenzuje na chladnejšom skle a gravitáciou cez špeciálne kanáliky steká do zbernej nádoby. Ide o jednoduchý, pasívny proces, ktorý nevyžaduje elektrinu, čerpadlá ani elektroniku.

Pitná voda na púšti: Test v Údolí smrti

Údolie smrti je jedným z najnáročnejších prostredí na testovanie takýchto zariadení. Obklopené štyrmi horskými pásmami, ktoré zachytávajú väčšinu vlhkosti z oblakov, je prakticky bez zrážok a odparujúcej sa vody. O to viac prekvapila účinnosť prototypu.

Panely z čierneho hydrogelu dokázali denne zozbierať viac ako 50 ml vody, pričom táto voda bola zdravotne nezávadná a vhodná na pitie. V podmienkach vyššej vlhkosti sa podarilo získať až 160 ml vody za jednu noc. To sú už množstvá, ktoré by pri väčšej škále mohli zachraňovať životy.

Čistá voda bez kontaminácie

Dôležitým aspektom je, že tím z MIT zabezpečil, aby soľ absorbujúca vodu neprenikala do výsledného roztoku. Glycerín uzatvára soľ vo vnútri gélu a mikroštruktúra materiálu zabraňuje jej vyplavovaniu. Na rozdiel od predchádzajúcich technológií, ktoré produkovali len niekoľko mililitrov vody denne a často kontaminovali vodu soľami alebo kovmi, nový materiál sa javí ako oveľa sľubnejší.

„Toto je len demonštračný projekt. Stále máme veľa práce na optimalizácii,“ priznáva dr. Chang Liu z MIT, spoluautorka výskumu. „Pracujeme na ďalšej verzii materiálu, aby sme zlepšili jeho vlastnosti.“

Budúcnosť technológie

Hoci ide zatiaľ o prototyp, technológia má potenciál priniesť riešenie pre suché oblasti sveta, kde je prístup k pitnej vode obmedzený. S ďalšími vylepšeniami by mohla byť táto „čierna fólia“ revolučným krokom v boji proti nedostatku vody.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Myslíte si, že technológia MIT môže pomôcť v boji proti nedostatku vody?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Prebudíš sa a máš o 650 koní menej. To nie je vtip, toto sa skutočne stalo majiteľom Xiaomi SU7 Ultra

Prečo sa všetky lietadlá na svete vyhýbajú preletom nad touto obrovskou zónou?

Bill Gates stavia prvú súkromnú jadrovú elektráreň v histórii


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Vodiči dávajte si pozor! V Maďarsku pri železničných priecestiach vás sleduje kamera, ktorá vidí viac ako si myslíte

8.7.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: facebook.com/stevo.bodor) Vodiči dávajte si pozor, v Maďarsku pri železničných priecestiach vás môže sledovať kamera, ktorá vidí podstatne viac, ako by…

Ako znížiť spotrebu oleja a zlepšiť výkon motora? Tento lacný trik vás prekvapí

08.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Hrach Hovhannisyan). Ak váš motor stratil výkon, spotrebúva viac oleja alebo vydáva nepríjemné zvuky, nemusíte hneď navštíviť servis. Stačí jednoduché…

Prečo v lete nenechávať plastovú fľašu s vodou v aute? Môže byť nebezpečná

08.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/CGN089). V lete sa často hovorí o tom, čo by sme nemali nechávať v aute počas horúcich dní – jedlo,…

Ako ochladiť auto v horúčavách? ADAC testoval najlepšie riešenia

08.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Tricky_Shark). Vnútro auta zaparkovaného na slnku sa dokáže veľmi rýchlo zohriať na extrémne teploty, ktoré môžu dosiahnuť až 60 °C.…

Ako ochrániť palubnú dosku pred slnkom? Jednoduchý trik od južanov

08.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@FOX7Austin). Stačí niekoľko rokov, aby interiér auta stratil svoj pôvodný vzhľad. Najviac trpí palubná doska, ktorá je neustále vystavená slnečnému…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov