06.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Frederic Legrand – COMEO).
Bill Gates, známy predovšetkým ako technologický vizionár, sa už roky angažuje v projektoch, ktoré majú potenciál zmeniť svet. Tentokrát sa jeho pozornosť sústredila na jadrovú energetiku. Jeho spoločnosť TerraPower dostala zelenú na výstavbu moderného jadrového reaktora v štáte Wyoming. Tento projekt môže byť začiatkom novej éry energetiky.

Foto: shutterstock.com/Frederic Legrand – COMEO
Revolučný reaktor Natrium
Projekt, ktorý TerraPower realizuje, nesie názov Natrium. Ide o inovatívny typ jadrového reaktora, ktorý má byť nielen bezpečnejší, ale aj efektívnejší ako tradičné jadrové elektrárne. Technológia Natrium využíva tekutý sodík ako chladiace médium, čo umožňuje lepšie riadenie tepla a znižuje riziko havárií. Reaktor má výkon 345 MW, s možnosťou zvýšenia až na 500 MW, ak to bude potrebné.
Podľa spoločnosti TerraPower tento reaktor rieši mnohé problémy, s ktorými sa tradičná jadrová energetika potýka, ako je bezpečnosť, množstvo rádioaktívneho odpadu a flexibilita pri výrobe energie. Reaktor Natrium dokáže rýchlo prispôsobiť svoju produkciu aktuálnym potrebám siete, čo je v dnešnej dobe kľúčové.
Výstavba v Kemmereri: Symbol transformácie
Americká Komisia pre jadrovú energiu (NRC) nedávno schválila výstavbu reaktora v mestečku Kemmerer v štáte Wyoming. Táto lokalita bola vybraná symbolicky – reaktor bude postavený na mieste bývalej uhoľnej elektrárne, čo má predstavovať krok smerom k energetickej transformácii. Projekt má byť dokončený do roku 2030 a jeho náklady sa odhadujú na približne 4 miliardy dolárov.
Vízia decentralizovanej energetiky
Bill Gates už pred 15 rokmi navrhoval koncept lokálnych jadrových reaktorov, ktoré by decentralizovali výrobu a distribúciu energie, čím by sa znížili náklady pre bežných ľudí. Hoci sa tento plán vtedy nepodarilo realizovať, Gates pokračoval vo vývoji a dnes jeho projekt Natrium čiastočne napĺňa túto víziu. Gates verí, že jeho technológia sa rozšíri v priebehu nasledujúcich 10 rokov.
Jadrová energetika: Budúcnosť alebo riziko?
V čase, keď svet čelí klimatickým zmenám a rastúcemu dopytu po energii, sa čoraz viac krajín vracia k jadrovej energetike. Moderné reaktory, ako je Natrium, môžu byť odpoveďou na obavy týkajúce sa bezpečnosti a nákladov. Zástancovia jadrovej energetiky tvrdia, že bez nej bude ťažké dosiahnuť klimatické ciele a zabezpečiť stabilné dodávky energie. Na druhej strane, kritici upozorňujú na vysoké náklady na výstavbu, dlhý čas realizácie a problém s uskladnením rádioaktívneho odpadu.
Začiatok globálnej transformácie?
Výstavba reaktora v Kemmereri je len prvým krokom. Ak bude projekt úspešný, podobné projekty môžu vzniknúť aj v iných častiach sveta. Bill Gates otvorene hovorí o svojej ambícii globálnej energetickej transformácie. Hoci je cesta k tomuto cieľu ešte dlhá, prvý krok už bol urobený. Či reaktory novej generácie skutočne zmenia svet, ukáže až čas. Jedno je však isté – jadrová energetika sa vracia na scénu a Bill Gates je opäť v centre technologickej revolúcie.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Ford zlepšuje podmienky: Mladí pracovníci už nebudú musieť pracovať 15-hodinové zmeny
Čerpacia stanica prestala existovať. Obrovský výbuch v Ríme
Ktorých je desať najnebezpečnejších miest v Európe? Výsledky vás prekvapia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.