Tipy, Zaujímavosti,

Tieto veci nikdy nenechávajte v aute počas horúčav: Môžu sa stať nebezpečnými alebo sa zničiť

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jaroslav Moravcik). Keď sa teplota vzduchu blíži k 30 stupňom Celzia, interiér zaparkovaného auta sa dokáže rozohriať bleskovo – až na 65-70 stupňov, a niektoré...

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jaroslav Moravcik).

Keď sa teplota vzduchu blíži k 30 stupňom Celzia, interiér zaparkovaného auta sa dokáže rozohriať bleskovo – až na 65-70 stupňov, a niektoré prvky dosahujú dokonca 80 stupňov. V takýchto podmienkach sa auto stáva nielen nepríjemným, ale priamo nebezpečným. Poškodiť sa môžu predmety, ktoré mnohí z nás nechávajú v aute „na chvíľu“.

Teplota v aute
Tieto veci nikdy nenechávajte v aute počas horúčav: Môžu sa stať nebezpečnými alebo sa zničiť.
Foto: shutterstock.com/Jaroslav Moravcik

Auto funguje ako skleník

Automobil funguje ako skleník – vo vnútri uzavretého auta je teplota výrazne vyššia než vonku. Pootvorenie okna veľmi nepomôže – ak auto stojí na slnečnom mieste, teplota v kabíne môže rýchlo prekročiť 60 stupňov. Dokonca aj príslušenstvo určené na používanie v autách nemusí vydržať, ak ho napríklad necháme na palubnej doske alebo tesne za sklom, kde je najhorúcejšie. Pre mnohých z nás sa auto stáva takmer druhým domovom a pri príležitosti niekedy aj skladom rôznych „užitočných vecí“. Prečo nosiť veci so sebou, keď ich možno nechať zatvorené v aute, kde sa navyše môžu hodiť? Bohužiaľ, počas horúčav sa oplatí urobiť poriadok s tým, čo držíme v aute. Ak auto nechávate dlhšie na slnku, uistite sa, že v ňom nezostanú predmety, o ktorých píšeme nižšie.

Diaľkový ovládač na bránu môže prestať fungovať

Kde držať diaľkové na bránu, ak nie v automobile? No, ak je skutočne horúco, lepšie ho vziať na chladnejšie miesto. Prečo? Pretože batérie používané vo väčšine ovládačov by nemali byť dlhší čas vystavené pôsobeniu teploty presahujúcej 40 stupňov. Napríklad v prípade batérie v ovládači výrobcovia pripúšťajú dlhodobé skladovanie pri teplotách od mínus 10 do 35 stupňov Celzia! V prípade značkových, vysokokvalitných batérií nie je riziko vytečenia elektrolytu príliš veľké. V prípade lacných batérií je riziko vytečenia v dôsledku prehriatia veľké a následkom takej poruchy sú nenapraviteľné poškodenie elektroniky. Ovládače nie sú najlacnejšie! A ak už ovládač musí zostať v aute, umiestnime ho na miesto, kde nebude vystavený priamemu pôsobeniu slnečných lúčov.

Smartfóny a laptopy sú citlivé na teplo

Moderné smartfóny sú celkom výkonné, vrecové počítače, ktorých slabou stránkou býva práve chladenie. Smartfón ponechaný na slnečnom mieste môže v extrémnom prípade prestať fungovať, pretože sa v ňom naduje batéria alebo sa rozleje displej. Najhoršie, čo možno urobiť, je nechať na rozohriatom mieste smartfón pripojený k nabíjačke, navyše s aktívnymi aplikáciami – pretože práca a nabíjanie dodatočne zvyšujú teplotu zariadenia! Treba vedieť, že kryty týchto typov zariadení sa čoraz častejšie neskrutkujú, ale lepia – a v servisoch, aby napríklad vymenili displej alebo otvorili kryt, nakrátko ich nahrievajú na teplotu, akú môžu ľahko dosiahnuť ležiac na palubnej doske auta zaparkovaného na slnečnom mieste. Kvôli obmedzenej odolnosti displejov a batérií na vysoké teploty sa v aute neodporúča skladovať ani laptopy či tablety.

Navigácie a kamery majú svoje limity

Prečo brať z auta navigáciu, keď sa aj tak práve v automobile hodí najčastejšie? Teoreticky je zariadenie určené na používanie v automobile testované z hľadiska odolnosti na vysoké teploty. Ale táto odolnosť má určité obmedzenia. Ponechanie v aute takýto typ zariadení umiestnených za predné sklo, kde teplota môže presahovať dokonca 80 stupňov, im určite neurobí dobre. Predovšetkým môžu trpieť batérie, ale ohrozené sú aj displeje. Obzvlášť nebezpečné je pripojenie silno rozohriateho zariadenia k nabíjačke. Dobré zariadenia by mali mať zabezpečenia proti nabíjaniu pri príliš vysokej teplote – do momentu vychladnutia zariadenie nemusí fungovať. Pero alebo fixka je v aute veľmi užitočná, ale počas horúčav je riziko, že sa z nich vyleje atrament. Očistenie čalúnenia býva náročné.

Lieky žena auto
Lieky a chemické látky môžu pod vplyvom vysokých teplôt v aute stratiť účinnosť alebo sa dokonca stať toxickými a nebezpečnými pre zdravie človeka.
Foto: shutterstock.com/CGN089

Lieky môžu byť toxické

Skladovať na chladnom a tmavom mieste – takú poznámku nájdeme na väčšine obalov liekov. Nejde tu výlučne o antibiotiká či probiotiká (väčšina vyžaduje skladovanie v chladničke), ale aj o vitamíny, či dokonca masti a krémy. V najlepšom prípade prehriaty prípravok prestane len pôsobiť, ale existuje aj veľa liekov, ktoré pod vplyvom vysokej teploty môžu byť toxické, niekedy dokonca smrteľne nebezpečné. Z tohto dôvodu v automobilovej lekárničke držíme len obväzový materiál – žiadne lieky! Na takmer všetkých sprejoch možno nájsť varovanie: „Nevystavovať pôsobeniu teploty nad 50 stupňov Celzia!“. To je teplota o najmenej desať stupňov nižšia než tá, na akú sa v horúci deň nahrieva interiér auta. Vysoká teplota ničí batérie a powerbanky. Väčšina používateľov si myslí, že nízke teploty sú likvidačné pre batérie, ale v skutočnosti vysoké teploty vedú k vážnejším problémom.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Ktoré predmety najčastejšie nechávate v aute počas leta?

Redakcia Auto trendy

Odporúčané články:

Záchrana pred horúčavami: Omotaj kartón týmto a zanes do auta. Vo vnútri bude chladnejšie

Efekt zebry: Ako slnko a tieň ovplyvňujú vašu jazdu

CB rádiá: Má ešte zmysel ich používať v osobných autách?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Čínsky paradox: Bohatí jazdia na benzín, chudobní si kupujú elektromobily

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Drotyk Roman). V Číne polovica áut predaných minulý rok bola elektrická. V ázijskom svete prešli od jazdy na bicykli na…

Volkswagen sťahuje tisíce vozidiel: Airbag môže zabiť spolujazdca pri nehode

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@KondorCars) Jeden z najhorších škandálov automobilového priemyslu posledných rokov sa spája s menom Takata. Kvôli neslávne známym airbagom museli vyhlásiť…

Kontrolka „Service“ na palubnej doske: Čo znamená a prečo ju netreba ignorovať?

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/BLKstudio). Počas jazdy autom sa na palubnej doske náhle rozsvieti symbol, ktorý ste predtým nevideli? Väčšina vodičov tento signál ignoruje,…

Ford zlepšuje podmienky: Mladí pracovníci už nebudú musieť pracovať 15-hodinové zmeny

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Luigi W Morris). Šokujúca realita vo Ford: mladí zamestnanci pracovali 15 hodín denne v dvoch zamestnaniach, aby sa uživili. Generálny…

Nesmrteľná Lada Niva dostáva nový život: Facelift a silnejší motor za 15 530 eur

04.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: zr.ru/content/news). Toto auto odmieta zomrieť a po druhýkrát v relatívne krátkom čase vyrážajú loviť zákazníkov v inovovanom prevedení. Vtipné však…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov