01.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Lopolo).
Čo znamená byť zdvorilý na ceste? Po prvé byť vodičom predvídateľným, nie chaotickým a plným emócií. Po druhé dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Ale tým to nekončí. Na cestách sa čoraz častejšie stretávame s agresívnym správaním, ktoré ohrozuje všetkých účastníkov premávky.

Foto: shutterstock.com/Lopolo
Výrazné poklepávanie si na hlavu, zdvihnutý prostredník, trúbenie – to je každodenný chlieb vodičov na našich cestách. Na nespočetných videách umiestnených na internete môžeme vidieť výbuchy zúrivosti zakončené niekedy aj bitkami.
Odborníci rozlišujú tri formy cestnej agresie: hnev za volantom, slovnú agresiu, ktorej často sprevádzajú rôzne gestá, a tiež cestnú zúrivosť, keď dochádza k priamemu kontaktu s iným účastníkom premávky.
Kto je agresívnejší za volantom? Ženy alebo muži?
Psychológovia tvrdia, že ženy sú oveľa viac náchylné ako muži k slovnej agresii a používajú škaredé výrazy voči iným vodičom. Naopak muži rýchlejšie prechádzajú k aktívnej agresii v podobe urážlivých gest alebo blikaním svetlami.
Expert upozorňuje na čitateľnosť správania na ceste
„Veľmi dôležitá je čitateľnosť správania počas jazdy. Ostatní vodiči aj chodci nemôžu pochybovať o zámeroch vodiča, či už v situácii zastavenia pred prechodom pre chodcov, alebo v momente predbiehania iného automobilu,“ vysvetľuje expert na bezpečnú jazdu.
Činnosti, ku ktorým zaväzujú predpisy, a niektorí vodiči na ne zabúdajú, sú napríklad zapínanie smerovky dostatočne včas pred zmenou jazdného pruhu, pred manévrom predbiehania alebo odbočovania. Vďaka tomu ostatní účastníci premávky nebudú prekvapení činnosťami vodiča.
Ako prejavovať úctu k ostatným vodičom
Ďalšie spôsoby prejavovania úcty k ostatným vodičom môžu byť napríklad správne parkovanie. To znamená parkovať medzi vyznačenými čiarami, nie na čiare alebo zaberať dve miesta. Vďaka tomu sa na parkovisko zmestí maximálny počet vozidiel a nikto nebude mať problém s výjazdom.
Ďalšia otázka je koncentrácia počas čakania na zmenu svetiel na semafore. Treba vyraziť hneď po rozsvietení zeleného svetla, bez zbytočného čakania. Súčasne to neznamená, že keď sa niektorý vodič zamyslí a nereaguje dostatočne rýchlo, ostatní by mali používať zvukové signály.
Zvyčajne to ešte viac oneskoruje vyrazenie, pretože dezorientuje vodičov, ktorí sa rozhliadajú a hľadajú zdroj problému.
Počkaj na svoj rad – zlaté pravidlo
„Počkaj na svoj rad“ – takú zásadu by si mali zapamätať vodiči, ktorí sa pokúšajú skrátiť si čas čakania v dlhom rade áut, napríklad odbočovaním doľava. Treba dostatočne včas prejsť do správneho pruhu.
Zaradenie sa do správneho pruhu na poslednú chvíľu, často využívajúc nepozornosť ostatných vodičov, nie je priateľský postoj v premávke. Takéto správanie vyvoláva frustráciu a môže viesť k nebezpečným situáciám.

Foto: shutterstock.com/Nicoleta Ionescu
Nervy na uzde a bez provokácií
Pamätajme tiež, aby sme za volantom držali nervy na uzde a nedali sa vyprovokovať agresívnym účastníkom premávky. Púšťať sa do potýčok na ceste nemá zmysel a môže len doviesť k situáciám ohrozujúcim bezpečnosť.
Pamätajte si, ak sedíme za volantom oddelení karosériou od ostatných ľudí, nás nezbavuje povinnosti byť zdvorilí a ohľaduplný.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Nová európska legislatíva zmení celý automobilový priemysel
Môže vás polícia prinútiť vydať zábery z palubnej kamery?
Ručná brzda na semaforoch: Prečo tento zvyk môže poškodiť vaše auto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.