Správy, Zaujímavosti,

Čína a Rusko budujú lunárnu stanicu: Vesmírny súboj naberá na obrátkach!

27.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TheSpaceRaceYT). Dve svetové veľmoci spojili sily v ambicióznom projekte, ktorý má zmeniť budúcnosť kozmického výskumu. Zatiaľ čo Američania bojujú s rozpočtom, ich rivali plánujú jadrovú...

27.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TheSpaceRaceYT).

Dve svetové veľmoci spojili sily v ambicióznom projekte, ktorý má zmeniť budúcnosť kozmického výskumu. Zatiaľ čo Američania bojujú s rozpočtom, ich rivali plánujú jadrovú elektráreň na Mesiaci.

Kozmonauti na mesiaci
Čína a Rusko budujú lunárnu stanicu: Vesmírny súboj naberá na obrátkach!
Foto: youtube.com/@TheSpaceRaceYT

Vesmírny súboj medzi svetovými mocnosťami naberá na intenzite. Čína a Rusko podpísali prelomovú dohodu o vybudovaní spoločnej výskumnej stanice na Mesiaci, ktorú má napájať jadrová elektráreň. Tento odvážny projekt predstavuje priamu výzvu americkej dominancii vo vesmírnom výskume a môže zásadne zmeniť rozloženie síl v kozmickom priestore.

Jadrová energia na Mesiaci: Rusi dodajú technológiu budúcnosti

Rusko prevezme zodpovednosť za vybudovanie jadrovej elektrárne, ktorá bude zásobovať energiou Medzinárodnú výskumnú stanicu na Mesiaci (ILRS). Pozoruhodné je, že celá výstavba reaktora má prebehnúť bez prítomnosti ľudí, výhradne pomocou robotov. Čína v rámci svojej misie Chang’e 8 plánuje otestovať humanoidného robota v mesačných podmienkach, čo by mohlo výrazne urýchliť realizáciu celého projektu.

„Stanica bude realizovať základný kozmický výskum a testovať technológie pre dlhodobé bezposádkové operácie ILRS, s perspektívou ľudskej prítomnosti na Mesiaci,“ uvádza Roskosmos vo svojom vyhlásení.

Strategická lokalita a medzinárodná spolupráca

Spoločná stanica nebude umiestnená náhodne. Čína a Rusko si vybrali oblasť južného pólu Mesiaca, kde sa nachádzajú zásoby ľadu. Voda bude kľúčovým zdrojom pre fungovanie novej základne. K projektu sa už pripojilo niekoľko krajín vrátane Egypta, Thajska, Juhoafrickej republiky, Pakistanu a Bieloruska.

Výstavba stanice je naplánovaná na roky 2030-2035 a bude prebiehať v niekoľkých etapách. Každá fáza bude zahŕňať štarty veľkých rakiet, ktoré dopravia na Mesiac potrebné komponenty a vybavenie. Dokončenie celého projektu sa očakáva v roku 2036.

Amerika v úzkych: Rozpočtové škrty ohrozujú vesmírne ambície

Spojené štáty si uvedomujú rastúcu hrozbu zo strany Číny a taktiež plánujú návrat na Mesiac prostredníctvom programu Artemis. Budúci rok by mala posádka preletieť okolo Mesiaca a v roku 2027 by malo dôjsť k pristátiu na jeho povrchu.

Avšak navrhovaný rozpočet pre NASA na rok 2026 nevyzerá optimisticky. Americká vesmírna agentúra musí hľadať úspory, čo môže viesť k zrušeniu projektu Gateway. V rámci tohto projektu mala byť na mesačnej orbite umiestnená malá kozmická stanica, ktorá by slúžila ako brána medzi Zemou a Mesiacom pre astronautov smerujúcich na jeho povrch.

Zatiaľ čo Čína a Rusko postupujú so svojimi ambicióznymi plánmi, Amerika musí riešiť rozpočtové obmedzenia, ktoré môžu ohroziť jej vesmírne ambície.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Kto podľa vás vyhrá súboj o Mesiac?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Tajný americký špión pristál v Európe! Sleduje každý pohyb Ruska

Virgin Galactic chystá nový vesmírny zážitok. Turisti sa dostanú medzi hviezdy už budúci rok

Zásah blesku do auta: Čo vás skutočne chráni pred smrťou v kovových „rakvách“?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Nemecká duša, talianske šaty: Zrodila sa nová automobilová legenda Bovensiepen Zagato

28.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@AUTOWORLD77). Rodina zakladateľa Alpiny predstavila exkluzívne GT kupé s výkonom 603 koní, ktoré spája nemeckú techniku s talianskym dizajnom. Limitovaná…

Ako telefonovať v lietadle? Toto je jediný povolený spôsob

28.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jirapong Manustrong). Používanie mobilov počas letu podlieha prísnym pravidlám. Porušenie môže znamenať vysokú pokutu alebo dokonca zákaz lietania. Prinášame vám…

Automobilka v kríze: Prepustí 3000 zamestnancov v snahe ušetriť miliardy

28.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jenson). Švédska automobilka musí drasticky znižovať náklady, no svojej elektrickej vízie sa nevzdáva. Automobilka v kríze: Prepustí 3000 zamestnancov v…

Škoda Elroq dobýva Európu: Najpredávanejší elektromobil v apríli šokoval trh!

28.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/VanderWolf Images). Nový elektrický crossover Škoda Elroq sa v apríli 2025 dostal na prvé miesto v rebríčku najpredávanejších elektromobilov v…

Koniec dieselovej drámy: Štyria bývalí riaditelia Volkswagenu putujú za mreže

28.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/wsf-s). Najväčší automobilový škandál v histórii uzatvára svoju prvú kapitolu. Súd v Nemecku po desiatich rokoch od vypuknutia kauzy Dieselgate…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov