27.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TheSpaceRaceYT).
Dve svetové veľmoci spojili sily v ambicióznom projekte, ktorý má zmeniť budúcnosť kozmického výskumu. Zatiaľ čo Američania bojujú s rozpočtom, ich rivali plánujú jadrovú elektráreň na Mesiaci.

Foto: youtube.com/@TheSpaceRaceYT
Vesmírny súboj medzi svetovými mocnosťami naberá na intenzite. Čína a Rusko podpísali prelomovú dohodu o vybudovaní spoločnej výskumnej stanice na Mesiaci, ktorú má napájať jadrová elektráreň. Tento odvážny projekt predstavuje priamu výzvu americkej dominancii vo vesmírnom výskume a môže zásadne zmeniť rozloženie síl v kozmickom priestore.
Jadrová energia na Mesiaci: Rusi dodajú technológiu budúcnosti
Rusko prevezme zodpovednosť za vybudovanie jadrovej elektrárne, ktorá bude zásobovať energiou Medzinárodnú výskumnú stanicu na Mesiaci (ILRS). Pozoruhodné je, že celá výstavba reaktora má prebehnúť bez prítomnosti ľudí, výhradne pomocou robotov. Čína v rámci svojej misie Chang’e 8 plánuje otestovať humanoidného robota v mesačných podmienkach, čo by mohlo výrazne urýchliť realizáciu celého projektu.
„Stanica bude realizovať základný kozmický výskum a testovať technológie pre dlhodobé bezposádkové operácie ILRS, s perspektívou ľudskej prítomnosti na Mesiaci,“ uvádza Roskosmos vo svojom vyhlásení.
Strategická lokalita a medzinárodná spolupráca
Spoločná stanica nebude umiestnená náhodne. Čína a Rusko si vybrali oblasť južného pólu Mesiaca, kde sa nachádzajú zásoby ľadu. Voda bude kľúčovým zdrojom pre fungovanie novej základne. K projektu sa už pripojilo niekoľko krajín vrátane Egypta, Thajska, Juhoafrickej republiky, Pakistanu a Bieloruska.
Výstavba stanice je naplánovaná na roky 2030-2035 a bude prebiehať v niekoľkých etapách. Každá fáza bude zahŕňať štarty veľkých rakiet, ktoré dopravia na Mesiac potrebné komponenty a vybavenie. Dokončenie celého projektu sa očakáva v roku 2036.
Amerika v úzkych: Rozpočtové škrty ohrozujú vesmírne ambície
Spojené štáty si uvedomujú rastúcu hrozbu zo strany Číny a taktiež plánujú návrat na Mesiac prostredníctvom programu Artemis. Budúci rok by mala posádka preletieť okolo Mesiaca a v roku 2027 by malo dôjsť k pristátiu na jeho povrchu.
Avšak navrhovaný rozpočet pre NASA na rok 2026 nevyzerá optimisticky. Americká vesmírna agentúra musí hľadať úspory, čo môže viesť k zrušeniu projektu Gateway. V rámci tohto projektu mala byť na mesačnej orbite umiestnená malá kozmická stanica, ktorá by slúžila ako brána medzi Zemou a Mesiacom pre astronautov smerujúcich na jeho povrch.
Zatiaľ čo Čína a Rusko postupujú so svojimi ambicióznymi plánmi, Amerika musí riešiť rozpočtové obmedzenia, ktoré môžu ohroziť jej vesmírne ambície.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Tajný americký špión pristál v Európe! Sleduje každý pohyb Ruska
Virgin Galactic chystá nový vesmírny zážitok. Turisti sa dostanú medzi hviezdy už budúci rok
Zásah blesku do auta: Čo vás skutočne chráni pred smrťou v kovových „rakvách“?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.