Cestovanie, Správy, Zaujímavosti,

Železničný boom v Európe: Megalomanské projekty menia tvár kontinentu

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/somkanae sawatdinak). Európa sa mení na železničný raj. Megalomanské projekty skracujú vzdialenosti medzi mestami, krajinami a dokonca kontinentmi. Už čoskoro sa povezieme z Budapešti do...

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/somkanae sawatdinak).

Európa sa mení na železničný raj. Megalomanské projekty skracujú vzdialenosti medzi mestami, krajinami a dokonca kontinentmi. Už čoskoro sa povezieme z Budapešti do Belehradu bez prestupov a z Tallinnu do Vilniusu za necelé štyri hodiny. Pripravte si kufre – vlaky sa dávajú do pohybu!

Tunel
Novinky na koľajniciach: Z Paríža do Milána za 4,5 hodiny? Už čoskoro to bude realita!
Foto: shutterstock.com/somkanae sawatdinak

Železničné projekty, ktoré navždy zmenia cestovanie po Európe

Namiesto lietadla – vlak. Bez stresu, bez batožinových limitov, zato s úchvatnými výhľadmi a komfortom. Nové železničné investície v Európe sú skvelou správou pre tých, ktorí milujú cestovanie, ale majú dosť letiskových radov a komplikácií.

Už čoskoro sa dostaneme k Jadranskému moru priamo z Poľska, z Hamburgu do Kodane prejdeme podmorským tunelom a z Tallinnu do Vilniusu sa povezieme super-rýchlou Rail Balticou.

Tunel pod Baltikom – inžiniersky zázrak storočia

Najväčší trhák? Tunel Fehmarnbelt, ktorý spojí Dánsko s Nemeckom. Nie je to vtip – pod Baltským morom vzniká najdlhší železničný tunel na svete, ktorý prepojí nemecký ostrov Fehmarn s dánskym ostrovom Lolland. Má viac ako 18 kilometrov a ambiciózny cieľ: skrátiť čas cesty z Hamburgu do Kodane z piatich hodín na len dva a pol.

Nejde len o impozantný inžiniersky projekt, ale aj o symbol modernej Európy – bez bariér, mostov a hraníc. Tunel bude pozostávať z dvoch vozoviek a dvoch železničných koľají, pričom prejazd bude trvať iba sedem minút autom a 10 minút vlakom.

Pre porovnanie: dnes trajekt prekonáva túto trasu za 45 minút, a k tomu treba ešte pripočítať čas čakania. Otvorenie je plánované na rok 2029 a celkové náklady dosahujú približne sedem a pol miliardy eur.

Budapešť a Belehrad si podávajú ruku

Ešte donedávna trvala cesta medzi hlavnými mestami Maďarska a Srbska sedem hodín a vyžadovala tri prestupy. V roku 2026 sa situácia radikálne zmení. Vďaka finančnej podpore z Číny vzniká moderná vysokorýchlostná trať.

Výsledok? Cesta z Budapešti do Belehradu zaberie len dve hodiny a 40 minút – bez prestupov a stresu.

Je to niečo viac než len pohodlná cesta. Je to súčasť väčšieho plánu: tzv. Novej hodvábnej cesty, teda rýchleho spojenia Číny s Európou cez Balkán. Investícia, hoci politicky kontroverzná, môže otvoriť úplne nové možnosti pre región, nielen turistické, ale aj hospodárske.

Baltická železničná revolúcia mení pravidlá hry

Ak ste sa niekedy pokúsili dostať z Tallinnu do Vilniusu, viete, že je to poriadna výzva. V súčasnosti môže takáto cesta trvať až 10 hodín! Do roku 2030 sa to však má zmeniť.

Projekt Rail Baltica spojí hlavné mesto Estónska s Litvou (cez Rigu), čím skráti čas cesty na tri hodiny a 38 minút. Odhadovaná cena lístka: 38 eur.

Nejde len o zlepšenie komfortu – je to aj obrovský krok smerom k integrácii pobaltských krajín s Európskou úniou. Rail Baltica má konečne ukončiť éru rozchodu koľají z čias ZSSR – nová trať bude plne v súlade so štandardmi EÚ.

Projekt zahŕňa aj moderné stanice, nové vlaky a ekologické riešenia. A čo je zaujímavé: z Vilniusu do Tallinnu sa dostaneme rýchlejšie než autobusom z Bratislavy do Košíc.

Do Álp skratkou cez horský masív

Tunel Mont d’Ambin, ktorý spojí Turín a Lyon, je ďalším impozantným projektom. Má mať až 57,5 km dĺžky – viac než legendárny Gotthardský tunel. Otvorenie je plánované na rok 2033.

A načo to všetko? Aby sme sa z Paríža do Milána dostali za štyri a pol hodiny – teda o dve hodiny rýchlejšie než v súčasnosti.

Projekt je súčasťou väčšej vízie tzv. európskeho železničného koridoru TEN-T, ktorý má spojiť západ s juhom kontinentu. Vďaka novému tunelu sa viac ľudí presadne z lietadla do vlaku, čo sa prejaví v nižších emisiách oxidu uhličitého.

A výhľady po ceste? Alpské scenérie spoza panoramatických okien sú niečo, čo každému cestovateľovi zostane v pamäti.

Španielsko – Maroko: Keď sa kontinenty spoja

Znie to ako sci-fi, ale možno sa čoskoro stane skutočnosťou: tunel pod Gibraltárskym prielivom, spájajúci Európu s Afrikou.

Španielsko a Maroko opäť zvažujú výstavbu železničného spojenia, ktoré by malo byť dokončené na futbalové Majstrovstvá sveta 2030 – organizované spoločne Španielskom, Portugalskom a Marokom.

Podmorský tunel mapa
Sen o spojení kontinentov: Gibraltársky tunel by mohol byť revolúciou v európsko-africkej doprave.
Foto: youtube.com/@MegaBuildsYT

Podmorský tunel s dĺžkou 28 km a hĺbkou 475 metrov má spojiť Punta Paloma s Malabatou v blízkosti Tangeru. Náklady? Odhaduje sa, že šesť miliárd libier.

Ak vznikne, bude prvým takýmto medzikontinentálnym spojením v tejto časti sveta. A to znamená, že z Madridu do Casablanky by sme sa mohli dostať vlakom za menej ako 6 hodín. Takéto cestovanie je čistá radosť.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Ktorý železničný projekt vás najviac zaujal?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Z dopravného pekla do neba: Los Angeles stavia na lietajúce taxíky pre olympiádu 2028

Podmorský tunel medzi Európou a Afrikou: Španielsko investuje milióny do ambiciózneho projektu

Česko stavia najdlhší železničný tunel


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Masívny požiar v továrni Kumho: Hyundai a Volkswagen v ohrození!

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@mbn). Jeden z najväčších výrobcov pneumatík na svete čelí katastrofe, keď jeho kľúčová továreň ľahla popolom. Trojdňová bitka s plameňmi…

Toyota RAV4 2026: Japonský svalovec, ktorý prekvapí každého motoristu

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@YouCarTV). Legendárne SUV prichádza v novej generácii s drsnejším vzhľadom, vyšším výkonom a najmodernejšími technológiami. Čo všetko vieme o šiestej…

Koniec starých dieslov na Slovensku? Nové emisné pravidlá EÚ nemajú zľutovanie!

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/khunkornStudio). Majitelia starších dieselových vozidiel sa môžu pripraviť na nepríjemné prekvapenie. Európska únia pripravuje nové pravidlá technických kontrol, ktoré budú…

Toyota RAV4 odhaľuje svoju novú tvár: Robustný dizajn a moderné technológie, ktoré vás prekvapia

20.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@PlanetCarNews). Japonská automobilka prichádza s lákavými ukážkami novej generácie obľúbeného SUV, ktoré sľubuje revolúciu v segmente. Čo všetko nás čaká…

Hybridný alebo Plug-in automobil? Prečítajte si toto, než miniete tisíce eur!

20.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/DVector). Svet hybridných vozidiel je plný sľubov o úspore paliva a ekologickej jazde. No nie všetky hybridy sú rovnaké. Kým…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov