21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/VenusAerospace).
Americká spoločnosť Venus Aerospace dosiahla prelom vo vývoji novej generácie raketových motorov. Ich rotačný detonačný motor úspešne absolvoval prvý letový test v USA. Cesta, ktorá dnes trvá takmer pol dňa, by sa vďaka tejto technológii mohla skrátiť na neuveriteľnú hodinu. Letecká revolúcia sa blíži rýchlosťou štyrikrát vyššou než zvuk.

Foto: x.com/VenusAerospace
Hypersonické cestovanie na dosah ruky
Venus Aerospace, startup z Houstonu založený v roku 2020, dosiahol skutočný prelom v hypersonickej technológii. Ich motor novej generácie s názvom Rotating Detonation Rocket Engine (RDRE) úspešne prešiel 14. mája 2025 prvým americkým testom v reálnych podmienkach. Je to kľúčový krok k dramatickému skráteniu času letov – predstavitelia spoločnosti oznámili, že cestujúci budú môcť prekonať vzdialenosť medzi USA a Veľkou Britániou za jedinú hodinu namiesto takmer pol dňa.
„Toto je moment, na ktorý sme pracovali päť rokov,“ uviedla v oficiálnom vyhlásení Sassie Duggleby, generálna riaditeľka a spoluzakladateľka Venus Aerospace. „Dokázali sme, že táto technológia funguje, nielen v simuláciách alebo laboratóriu, ale aj vo vzduchu. Vďaka tomuto míľniku sme o krok bližšie k tomu, aby vysokorýchlostné lety boli dostupné, cenovo prijateľné a udržateľné.“
Ako funguje revolučný motor, ktorý mení pravidlá hry?
Demonštrácia sa uskutočnila v Spaceport America v Novom Mexiku. Počas prvého letového testu RDRE Venus úspešne odštartoval a vykonal let, čím potvrdil účinnosť a integritu systému. V rotačnom detonačnom motore dochádza k detonácii paliva vnútri motora v špeciálnych koncentrických valcoch, čo prináša lepšiu účinnosť a kompaktnosť oproti konvenčným motorom.
„Dopraviť raketový rotačný detonačný motor na štartovaciu rampu je úspech, ktorý málokto považoval za možný v tak krátkom čase,“ poznamenal Scott McLaughlin, výkonný riaditeľ Spaceport America.

Foto: x.com/VenusAerospace
Startup zdôrazňuje, že test v Spaceport America ukázal, že detonačné motory už nie sú len teóriou v kontexte hypersonických letov. Navyše, táto technológia predstavuje zásadný posun vo vývoji leteckej dopravy a otvára dvere k novej ére cestovania.
Hodina namiesto pol dňa – Venus Aerospace skracuje čas cestovania
Cieľom Venus Aerospace je teraz postaviť osobné lietadlo Stargazer M4, ktoré dosiahne rýchlosť Mach 4 (približne 4900 km/h). Spoločnosť sa zameriava na „umožnenie lietadlám cestovať rýchlosťou štyri až šesťkrát vyššou než je rýchlosť zvuku z konvenčnej pristávacej dráhy“.
„Venus Aerospace vyvíja opakovane použiteľnú hypersonickú technológiu, ktorá nanovo definuje hranice letectva, obrany a ďalších oblastí,“ ubezpečuje startup.
V súčasnosti odhadujú čas priameho letu zo Spojených štátov do Veľkej Británie na približne 7-9 hodín, v závislosti od vzdialenosti medzi konkrétnymi letiskami. Ak sa ďalšie plány Venus Aerospace vydaria, spoločnosť aj investori môžu výrazne získať. „Technologické prelomy Venus poskytujú najrýchlejší spôsob na opätovné využitie hypersonických lietadiel – potenciálna príležitosť v hodnote 200 miliárd dolárov ročne do roku 2030,“ tvrdí startup.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Slnko, more a piesok za babku: Kam vyraziť toto leto? Tieto 3 destinácie vás dostanú!
Pozor, turisti! Egypt zavádza nové pravidlá pre dovolenkárov na plážach
Saudská Arábia stavia luxusný ostrovný raj: Laheq ohúri svet!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.