Cestovanie, Správy, Tipy, Zaujímavosti,

Google Maps vás podvádza? Prečo vás nevedie najkratšou cestou

5.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Alex Photo Stock). Navigácia, ktorej denne dôverujú milióny vodičov, skrýva prekvapivé tajomstvo. Nie vždy vás vedie najkratšou trasou – a dôvody vás prekvapia. V dnešnej...

5.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Alex Photo Stock).

Navigácia, ktorej denne dôverujú milióny vodičov, skrýva prekvapivé tajomstvo. Nie vždy vás vedie najkratšou trasou – a dôvody vás prekvapia.

žena v aute mobil v ruke
Google Maps vás podvádza? Prečo vás nevedie najkratšou cestou.
Foto: shutterstock.com/Alex Photo Stock

V dnešnej dobe takmer každý vodič siaha po svojom smartfóne, aby sa dostal do neznámej destinácie. Google Maps sa stal nenahraditeľným spoločníkom na cestách, no mnohí používatelia si všimli zvláštny jav – aplikácia ich občas vedie „okľukou“. Prečo sa to deje a čo s tým môžete urobiť?

Najkratšia cesta neznamená najrýchlejšia – Maps to vie lepšie než vy

Keď zadáte do Google Maps cieľ vašej cesty, algoritmus okamžite spracuje množstvo údajov. Dopravné zápchy, nehody či uzávierky – to všetko Maps vyhodnocuje v reálnom čase. Aplikácia vás preto často presmeruje na dlhšiu trasu, ktorá však v konečnom dôsledku šetrí váš čas.

Prekvapivo, tento jav sa môže objaviť aj uprostred noci, keď na cestách takmer nikto nie je. Prečo? Odpoveď je jednoduchá – algoritmy Google Maps sú nastavené na maximálnu efektivitu, nie najkratšiu vzdialenosť.

Vaše návyky formujú trasy – Google Maps si pamätá vaše preferencie

Ďalším fascinujúcim faktorom je, že Google Maps sa učí z vašich jazdných návykov. Ak pravidelne využívate určité uličky alebo preferujete konkrétne cesty, navigácia to zaregistruje a začne tieto trasy uprednostňovať.

Predstavte si, že radi jazdíte bočnými uličkami namiesto hlavných ťahov. Maps si túto preferenciu zapamätá a začne vám navrhovať podobné riešenia, aj keď by hlavná cesta mohla byť teoreticky rýchlejšia.

Ako si vynútiť vašu preferovanú trasu?

Našťastie, máte možnosť prevziať kontrolu. Keď vám Maps navrhne trasu, ktorá sa vám nepozdáva, stačí ťuknúť na niektorú z alternatívnych trás zobrazených sivou farbou (namiesto modrej odporúčanej).

Týmto spôsobom nielen zvolíte preferovanú cestu, ale zároveň „učíte“ algoritmus, ktoré trasy uprednostňujete, keď nie sú dopravné obmedzenia.

google maps mobil
Okľukou k cieľu: Prekvapivá pravda o Google Maps.
Foto: youtube.com/@WebproeducationOrgTechnology

Úplná kontrola nad vašimi údajmi

Ak chcete mať ešte väčšiu kontrolu, môžete navštíviť sekciu „Kontroly aktivít“ vo vašom Google účte. Tu máte možnosť vypnúť históriu polohy a aktivitu webu a aplikácií. Pamätajte však, že tým prídete o niektoré užitočné funkcie, ako je napríklad chronológia či personalizované výsledky.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Ako používate navigáciu v aute?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Prasknuté okno na aute: Koľko vás bude stáť oprava a ako ušetriť stovky eur?

Navigácia vs. dopravné značky: Aká je skutočná vzdialenosť do vášho cieľa?

Jedna chyba za volantom, ktorá môže zmeniť váš život


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Hyundai Ioniq 6 N má oficiálny dátum debutu: 10. júla na Goodwood Festival of Speed

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TFLEV). Ázijský výrobca oznamuje oficiálny debut nového Ioniq 6 N. Udalosť sa uskutoční 10. júla pri príležitosti Goodwood Festival of…

Tieto veci nikdy nenechávajte v aute počas horúčav: Môžu sa stať nebezpečnými alebo sa zničiť

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jaroslav Moravcik). Keď sa teplota vzduchu blíži k 30 stupňom Celzia, interiér zaparkovaného auta sa dokáže rozohriať bleskovo - až…

Kedy by ste nemali šoférovať: Zdravotné stavy a situácie, ktoré ohrozujú bezpečnosť na ceste

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/DimaBerlin). Každý vodič má zákonnú povinnosť zabezpečiť, aby bol schopný bezpečne šoférovať. Tehotenstvo, zdravotné problémy, lieky či pokročilý vek môžu…

Jazda v strednom pruhu: Nebezpečný návyk, ktorý rozčuľuje vodičov po celom svete

05.07.2025 - Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Cars and Travels) Každý vodič to pozná - jazdíte po diaľnici a pred vami sa "usadil" niekto v strednom…

Čínsky paradox: Bohatí jazdia na benzín, chudobní si kupujú elektromobily

05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Drotyk Roman). V Číne polovica áut predaných minulý rok bola elektrická. V ázijskom svete prešli od jazdy na bicykli na…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov