2.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@StarforgeStories1).
Nemecká firma prekonala očakávania a dokázala, že Európa má vo vesmírnom priemysle svoje miesto. Ich revolučná kapsula Phoenix 1 úspešne absolvovala misiu a otvorila dvere novým možnostiam.

Foto: youtube.com/@StarforgeStories1
Vesmírny priemysel sa donedávna spájal najmä s americkými či ruskými úspechmi. Tento trend sa však výrazne mení, čo dokazuje aj najnovší triumf nemeckej spoločnosti Atmos Space Cargo. Ich kapsula Phoenix 1 sa stala prvou súkromnou európskou vesmírnou kapsulou, ktorá úspešne zavŕšila svoju misiu a bezpečne sa vrátila späť na Zem.
Nemecký zázrak vynesený na krídlach Falconu 9
Phoenix 1 sa dostala na obežnú dráhu vďaka rakete Falcon 9 od spoločnosti SpaceX. Štart sa uskutočnil 21. apríla v rámci hromadnej misie Bandwagon-3. Po vystrelení do vesmíru kapsula zostala istý čas na obežnej dráhe Zeme, kde sa realizovali plánované testy a experimenty. Následne bola nasmerovaná späť do atmosféry našej planéty.
Pozoruhodné je, že celý projekt vznikol v rekordne krátkom čase – nemeckí inžinieri vyvinuli kapsulu za necelý rok. Napriek tomu sa podarilo dosiahnuť všetky hlavné ciele misie.
Revolučné technológie podrobené vesmírnej skúške
Misia si stanovila za hlavný cieľ otestovať viaceré inovatívne riešenia, ktoré súvisia s opätovným vstupom do zemskej atmosféry. Medzi najzaujímavejšie prvky patrila predovšetkým nafukovacia tepelná ochrana kapsuly. Okrem toho sa počas letu zbierali dôležité údaje z vedeckých experimentov, ktoré pre misiu pripravili partneri spoločnosti Atmos Space Cargo.
Firma nedávno zverejnila sériu fascinujúcich fotografií z priebehu misie, ktoré zachytávajú kapsulu vo vesmíre. Niekoľko hodín po štarte sa Phoenix 1 úspešne vrátil na Zem, pričom pristál v Atlantickom oceáne juhovýchodne od pobrežia Brazílie.
Budúcnosť patrí Phoenixu 2
Aj keď sa nepodarilo získať všetky plánované údaje, najmä z finálnej fázy misie, Atmos Space Cargo považuje projekt za mimoriadne úspešný. Nemci sa už teraz pripravujú na ďalší krok – výrobu kapsuly Phoenix 2.
„Phoenix 1 bol míľnikom, ktorý ukázal neuveriteľné možnosti nášho tímu. Táto misia dokazuje, že nielen riešime technickú výzvu opätovného vstupu do atmosféry, ale kladieme základy pre budúcnosť, v ktorej je vesmír dostupný, testovateľný a má vplyv na inovácie tu na Zemi,“
– vyhlásila Marta Oliveira, spoluzakladateľka a prevádzková riaditeľka Atmos Space Cargo.
Druhá generácia kapsuly prinesie viacero vylepšení. Najdôležitejšie z nich bude vlastný pohonný systém, ktorý výrazne uľahčí jej návrat. Podľa súčasných plánov by misia Phoenix 2 mala odštartovať v roku 2026.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Elonove sľuby vs. realita: Cybertruck utopil svoje schopnosti v blate
Kozmická hrozba zo ZSSR: Sonda, ktorá mala letieť na Venušu, mieri na Zem!
Syntetický „superlist“, ktorý mení CO2 na palivo: Budúcnosť dopravy tu!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.