Pravidlá, Tipy, Zaujímavosti,

Ignorovanie tohto varovania vás môže stáť život – Ako rozpoznať a vyriešiť problém s brzdami.

2.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ReForceTek). Brzdy patria k najdôležitejším bezpečnostným prvkom každého vozidla. Preto nesmiete šoférovať auto, ktorého brzdy nefungujú správne alebo majú akékoľvek poruchy. Ak sa vám však...

2.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ReForceTek).

Brzdy patria k najdôležitejším bezpečnostným prvkom každého vozidla. Preto nesmiete šoférovať auto, ktorého brzdy nefungujú správne alebo majú akékoľvek poruchy. Ak sa vám však počas jazdy rozsvieti kontrolka signalizujúca problém s brzdovými doštičkami, je kľúčové porozumieť, prečo k tomu došlo a ako správne postupovať.

Ignorovanie tohto varovania vás môže stáť život – Ako rozpoznať a vyriešiť problém s brzdami.
Foto: youtube.com/@ReForceTek

Červená kontrolka na palubnej doske je vždy varovaním, že niečo závažné nie je v poriadku. Typicky upozorňuje na nedostatok motorového oleja, kriticky nízku hladinu nemrznúcej zmesi alebo prehrievanie motora. Čo však signalizuje kontrolka brzdových doštičiek?

Prečo svieti kontrolka brzdových doštičiek a čo robiť?

Rozsvietenie kontrolky brzdových doštičiek signalizuje ich nebezpečné opotrebovanie, preto ich potrebujete čo najskôr vymeniť. Ignorovanie tohto varovania môže viesť k nadmernému opotrebeniu nad odporúčaný limit výrobcu, čím sa brzdové doštičky stanú neúčinnými a výrazne sa zvýši riziko zlyhania bŕzd.

Kedy je potrebné vymeniť brzdové doštičky?

Výmena brzdových doštičiek závisí od odporúčaní výrobcu, ktoré sa často pohybujú medzi 10 000 a 30 000 kilometrami, v závislosti od použitých materiálov. Tieto čísla však slúžia len ako orientačné hodnoty. Skutočné opotrebenie závisí najmä od štýlu jazdy.

Opotrebované doštičky okamžite vymeňte. Agresívny štýl jazdy ich môže zničiť už po 5 000 kilometroch, zatiaľ čo pri šetrnej jazde a častejšom využívaní motorovej brzdy môžu vydržať až 30 000 kilometrov.

V starších modeloch musíte venovať pozornosť zvukovým signálom.
Foto: youtube.com/@mygiguser

Minimálna hrúbka brzdových doštičiek by nemala klesnúť pod 2-3 milimetre. Moderné automobily zvyčajne disponujú senzormi, ktoré vás na opotrebenie upozornia. V starších modeloch však musíte venovať pozornosť zvukovým signálom, ako je napríklad škrípanie spôsobené kovovou tyčinkou, ktorá začne škriabať brzdový kotúč, keď sú doštičky nadmerne opotrebované.

Ako si overiť stav brzdových doštičiek?

Na prázdnej ceste jazdite rýchlosťou 40-50 km/h a niekoľkokrát prudko zabrzdite bez úplného zastavenia. Ak vozidlo zastaví rovnomerne, volant nevybruje a nepočuť škrípanie, je pravdepodobné, že doštičky sú v poriadku.

Je tiež dôležité všímať si odozvu bŕzd. Ak pri brzdení musíte tlačiť pedál až na doraz alebo vozidlo nereaguje okamžite, pravdepodobne ide o vážny problém s brzdovým systémom. Môže ísť o nesprávne nastavenie bŕzd, alebo je jednoducho čas na výmenu brzdových doštičiek.

Starostlivosť o brzdový systém je nevyhnutná pre bezpečnosť vašu aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Neodkladajte preto servis pri prvých varovných signáloch – vaše zdravie a bezpečnosť sú na prvom mieste.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Nebezpečná kuna, dajte toto pod kapotu a kuna od vás zmizne.

Najväčší súboj hybridov: Ktoré značky dominujú?

Európske tradície zlomené: Prečo nový Mercedes CLA prichádza s čínskym motorom?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Koniec snov o elektrických autách? Automobilka dostáva tvrdú lekciu

30.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Roschetzky Photography). Ikonická nemecká automobilka Porsche, čelí šokujúcej realite – ich elektrické vozidlá môžu na najväčšom svetovom trhu úplne zlyhať.…

Trump cúvol! Svetový automobilový priemysel oslavuje kľúčový obrat

30.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@CBSNews). Donald Trump potvrdil, že jeho administratíva zníži kontroverzné clá na automobilové diely. Tieto opatrenia, ktoré mali pôvodne podporiť americký…

Ruský automobilový trh na kolenách: Ani boháči si už nepomôžu

30.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/AntonSAN). Ruský automobilový trh sa rúti do záhuby a ani luxusné značky už nedokážu nájsť svoje miesto na trhu. Predaje…

Kúpil si späť svoje vlastné ukradnuté auto – tento príbeh je ako zo sveta sci-fi!

30.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/PaulLP). Muž sa stal hlavným aktérom bizarného prípadu, keď si nevedomky kúpil späť svoje vlastné auto, ktoré mu pred niekoľkými…

Benzín alebo diesel? Ktoré auto vám skutočne ušetrí viac peňazí?

29.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/alexgo.photography). Výber medzi benzínovým a dieselovým motorom patrí k rozhodnutiam, ktoré najviac ovplyvnia vašu peňaženku. Ktorý typ auta je však…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov